Çek Cumhuriyeti Leopard 2A8 tankları satın alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çek Cumhuriyeti Leopard 2A8 tankları satın alacak

Abone Ol 

Çek hükümeti önümüzdeki haftalarda Leopard 2A8 tanklarının tedarikine yönelik bir anlaşmayı onaylamaya hazırlandığını açıkladı.

Çekya Savunma Bakanı Jana Cernochova’ya göre bu alım, ülkenin savunma yeteneklerini modernize etmeye ve zırhlı kuvvetlerini geliştirmeye yönelik daha geniş bir çabanın parçası olarak gerçekleşecek.

Askeri uzmanlara göre Leopard 2A8, tank teknolojisindeki en son gelişmeleri temsil ediyor.

Leopard 2A8, Leopard 2A7’nin geliştirilmiş bir versiyonudur ve geliştirilmiş zırh koruması, arttırılmış ateş gücü ve son teknoloji elektronik aksam gibi gelişmiş özellikler içermektedir. Bu da onu modern askeri cephaneliklerdeki en zorlu tanklardan biri haline getirmektedir.

Çekya Savunma Bakanlığı’na göre; Leopard 2A8’in hareket kabiliyeti, koruma ve ateş gücü açısından üstün yetenekler sağlayarak Çek ordusunun operasyonel etkinliğini önemli ölçüde arttırması bekleniyor.

Hükümet sözcüsü kısa bir süre önce yaptığı bir açıklamada bu alımın stratejik öneminin altını çizdi.

Sözcü; “Leopard 2A8 tankları ulusal savunmamızı güçlendirecek ve silahlı kuvvetlerimizin mevcut en iyi teknolojiyle donatılmasını sağlayacaktır. Bu tedarik, güçlü ve modern bir orduyu muhafaza etme kararlılığımızla uyumludur.” ifadelerini kullandı.

Verilen bilgilere göre; Leopard 2A8 tankları, şu anda hizmette olan Sovyet dönemi T-72 tanklarının yaşlanan filosunun yerini alacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close