Almanya Ukrayna'ya dördüncü Patriot sistemini gönderecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya Ukrayna’ya dördüncü Patriot sistemini gönderecek

Abone Ol 

Almanya, Ukrayna’ya dördüncü bir Patriot hava savunma füze bataryası göndermeyi planlıyor.

Bloomberg’in haberine göre yeni Patriot bataryası, Şansölye Olaf Scholz hükümetinin Nisan ayı da dahil olmak üzere halihazırda taahhüt ettiği üç bataryanın üzerine eklenecek.

Berlin hükümeti, savaştaki ivme Rusya’nın lehine dönerken Ukrayna’nın müttefikleri arasında hava savunma kapasitesini bir araya getirme çabalarında öne çıktı. Moskova güçleri Ukrayna’nın enerji altyapısını tahrip etti ve Kiev’in azalan mühimmat ve insan gücü stoklarını istismar etmek için yenilenen bir saldırının parçası olarak ülkenin 2 numaralı şehri Kharkiv’e sürekli saldırılar başlattı.

Zelenskyy ve üst düzey yetkilileri, Rus güçlerinin geçen ay sınırı geçerek Kharkiv çevresindeki bölgeye akın etmesinden bu yana müttefiklerine daha fazla hava savunması göndermeleri çağrısında bulundu.

Sürpriz saldırı, Ukrayna’yı askeri gücünü 1.200 kilometreden fazla olan cephe hattından başka yöne çevirmeye zorlamak üzere tasarlanmış yeni bir cephe açtı.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock Mayıs ayında yaptığı açıklamada, hükümetinin başta füzeler olmak üzere ilave hava savunma desteği için yaklaşık 1.1 milyar dolar topladığını açıklamıştı.

Berlin Ukrayna’ya ayrıca düzinelerce Gepard uçaksavar silahı ve birkaç Iris-T hava savunma birimi teslim etti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close