ABD'nin Ukrayna'daki askeri harcaması 50 milyar dolara ulaştı: Peki ABD'nin uzun vadeli stratejisi ne? - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’nin Ukrayna’daki askeri harcaması 50 milyar dolara ulaştı: Peki ABD’nin uzun vadeli stratejisi ne?

Abone Ol 

ABD Savunma Bakanlığı son olarak Ocak ayının ikinci haftasında, Rus işgaline karşı Ukrayna’yı desteklemek için 3,75 milyar dolarlık bir askeri yardım paketi açıklamıştı.

RealClearDefence’da yayımlanan analiz M5 tarafından çevrilmiştir.

ABD resmi olarak Rusya’ya karşı savaş ilan etmedi ancak Ukrayna’daki savaş alanı, resmi bir beyan olmaksızın yürütülen klasik bir vekalet savaşına dönüşmüş durumda. ABD’nin Ukrayna’ya verdiği destek, çatışmanın ilk yılı boyunca neredeyse kesintisiz bir şekilde devam etti.

ABD’nin Ukrayna’ya verdiği desteği ve ABD’nin uzun vadede Ukrayna’nın yanında olacağının sinyalini nasıl verdiğini anlamak için üç önemli nokta var.

1. ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı yardım çok büyük

ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı askeri yardımın hızı ve miktarı, ABD ve müttefiklerinin savaşın sonucundaki çıkarlarını nasıl gördükleri hakkında ipuçları veriyor.

ABD’nin bugüne kadar Ukrayna’ya yaptığı askeri yardım, özellikle ABD’nin modern tarihteki diğer çatışmaları nasıl desteklediğiyle karşılaştırıldığında şaşırtıcı derecede büyük.

Soğuk Savaş çatışmaları sırasında ABD askeri yardımı, Ukrayna’da yapılan harcamadan daha yüksekti, ancak bunlar çok daha uzun sürelerde gerçekleşti.

Örneğin Vietnam Savaşı, ABD’ye 1965’ten 1974’e kadar tahminen 138.9 milyar dolara veya bugünün verileri ile yaklaşık 1 trilyon dolara mal oldu.

ABD, 2022 yılı ve 2023 başında Ukrayna’ya toplamda yaklaşık 50 milyar dolarlık yardımı onayladı ve bu paranın büyük bir bölümü askeri harcamalara gitti.

Bu rakam yakın tarihli diğer örneklerle karşılaştırıldığında ise en yakın rakam, ABD’nin İsrail’e 2020’de yaptığı 3,8 milyar dolarlık yardımdır.

2. Amerikalıların çoğu hala Ukrayna’ya yardım etmek istiyor

Avrupa’daki Batılı müttefikler, özellikle Polonya gibi fiziksel olarak Ukrayna’ya en yakın olan ülkeler için bu savaşı varoluşsal olarak görmeye başladı. Öyle ki süreç; Birleşmiş Milletler gibi örgütlerin varlığını bile ciddi şekilde tehdit ediyor.

Amerikalılar, Avrupa’daki insanların karşı karşıya kalabileceği gibi, sınırları aşan bir kara savaşı tehdidiyle karşı karşıya değiller. Ancak çoğu Amerikalı, üçüncü bir dünya savaşını önlemek için Rusya’ya karşı mücadelesinde Ukrayna’yı desteklemeye devam ediyor.

Chicago Küresel İlişkiler Konseyi araştırmasına göre Aralık 2022’de Amerikalıların %65’i Ukrayna’ya silah tedarik etmeyi tercih ettiklerini ve %66’sı doğrudan para göndermeyi desteklediklerini belirtiyor. Daha da çarpıcı olan ise aynı ankete göre yaklaşık 3 Amerikalıdan 1’i savaşa Amerikan birlikleri gönderme fikrini destekliyor.

Savaşın başlarında dünyadaki çoğu analiste göre, Ukrayna hızla Rusya’ya teslim olacak ve Ukrayna’nın teslimiyeti Avrupa’yı daha büyük bir tehlike ile karşı karşıya bırakacaktı.

Ancak Ukrayna, savaşın gidişatı boyunca çok az dış destekle bir Rus zaferini önleyebileceğini gösterdi.

Bu nedenle ABD halkı, daha büyük destekle Ukrayna’nın Rusya’yı tamamen topraklarından çıkaracağı inancına sahip olmaya başladı.

3. ABD, Ukrayna’ya uzun vadeli yardım sinyali verdi

ABD ve NATO askeri yardımının Ukrayna’daki savaş üzerindeki uzun vadeli etkisi belirsizliğini koruyor.

ABD ve Batılı ülkelerin istihbarat desteği, gelişmiş silahlar ve Ukrayna’nın bu iki unsuru ustalıkla kullanmasının Rusya’nın savaş alanındaki ilerleyişini ciddi şekilde durdurduğu açık. Dolayısıyla, Ukrayna, Rusya’nın hala ezici avantajları karşısındai kısıtlı imkanlarla böyle bir başarı ortaya koyduysa, daha büyük ve gerçek destek ile Rusya’yı tamamen püskürtebilir.

Ancak ABD’nin Ukrayna’ya vaat ettiği yardımının büyük bir kısmı uzun bir süre içinde Ukrayna’ya ulaşabilecek ve fonların çoğu 2025’e kadar harcanacak. Hatta söz verilen yardımların bir kısmı 2030’a kadar Ukrayna’ya ulaşmayacak. Bunun nedeni, yardımın büyük kısmının ABD’den ve başka yerlerden satın alınabilen ancak henüz üretim aşamasında olan silahlar olması.

Bu uzun vadeli planlama, ABD’nin savaş yakın zamanda sona erse bile, Ukrayna’nın ordusunu yeniden inşa etmesine yardım etmeyi planladığının açık bir göstergesidir.

Bütün bu veriler ve gelişmeler gösteriyor ki ABD, Ukrayna ve AB’nin güvenliği için dah büyük adımlar atma konusunda tereddüt etmeyecek ve bu doğrultuda uzun süreli bir politika izleyecektir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close