Bloomberg: Ukrayna'nın sahadaki etkisi ABD'nin Kırım politikasında değişikliğe yol açabilir - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Bloomberg: Ukrayna’nın sahadaki etkisi ABD’nin Kırım politikasında değişikliğe yol açabilir

Abone Ol 

ABD yıllardır Kırım’ı hala Ukrayna’nın bir parçası olarak gördüğünü belirtmesine rağmen, 11 aylık savaç boyunca Ukrayna’nın Kırım ile ilgili herhangi bir adım atması yönünde en ufak bir askeri ve politik sinyal vermedi.

Biden yönetimi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana, Kiev’e büyük askeri destek sağlamasına rağmen, Kırım Yarımadası’na dair bir karşı saldırı konusunda destekleyeci bir tutum izlemedi.

Ancak son gelişmelere ve istihbarat raporlarına bakıldığında, askeri uzmanlara göre ABD’nin bu çizgide yumuşamaya gittiği iddia ediliyor.

İsminin açıklanmaması koşuluyla Bloomberg’e konuşan birkaç ABD’li yetkiliye göre, Ukraynalı yetkililerle aylarca süren görüşmelerin ardından Biden yönetimi, Kırım’a yönelik bir harekata sıcak bakmaya başladı.

Karadeniz ile Azak Denizi arasında yer alan Kırım, halihazırda onbinlerce mevzilenmiş Rus askerine ve çok sayıda Rus askeri üssüne ev sahipliği yapıyor.

2014’te Rusya tarafından yasadışı bir şekilde ilhak edilen Kırım’a ilişkin bu yeni düşünce, Biden yönetimi ve yetkililerinin, kısa sürede düşeceğini düşündükleri Kiev’e olan güvenin boyutunu ortaya koyuyor.

Diğer yandan Pentagon’a danışmanlık yapan bağımsız analistler, ABD tarafından Ukrayna’ya gönderilen Bradley’lerin ve İngiliz tankları ile Fransa ve Almanya’nın göndermeyi kabul ettikleri zırhlı savaş araçlarının kış aylarında dengeleri değiştireceğini rapor ediyor.

Pentagon’a rapor veren analistlere göre; Ukrayna bu kış veya baharda, Rusya’ya karşı herhangi bir saldırı için avantajlı duruma geçebilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close