B-2 bombardıman uçağı yeni seyir füzesi testlerini gerçekleştirdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

B-2 bombardıman uçağı yeni seyir füzesi testlerini gerçekleştirdi

Abone Ol 

 Savunma devi Northrop Grumman Corp. ve ABD Hava Kuvvetleri, ilk radar görünürlüğü düşük seyir füzesi de dahil olmak üzere yeni yetenekler sağlayan B-2 Spirit Stealth bombardıman filosunda modenizasyonlar yapmaya devam ediyor.

NG, ABD Hava Kuvvetleri B-2 stealth bombardıman uçağının Aralık ayındaki bir uçuş testi sırasında JASSM-ER (Joint Ait to Surface Stand off Missile-Extended Range) başarıyla test edildiğini belirtti. JASSM-ER, B-2’nin herhangi bir yerde herhangi bir hedefi vurma yeteneğini daha da geliştiriyor. JASSM-ER’nin entegrasyonu, önceki mühimmatlara göre radarda daha düşük bir görünürlükle beraber daha uzun bir menzile olanak sağlıyor.

JASSM-ER, B-2 platformunu daha da modernleştirmek için sunulan üç yeni gelişmiş yetenekten biridir. Hem konvansiyonel hem de nükleer mühimmat taşıma yeteneğine sahip B-2 filosu, kripto modernizasyonunu ve Radar Destekli Hedefleme Sistemini (RATS, Radar Aided Targeting System) de entegre ediyor.

Northrop Grumman başkan yardımcısı ve B-2 program yöneticisi Shaugnessy Reynolds, “B-2’nin rakipsiz yetenekleri, onu şu anda ABD envanterinde bulunan tek uzun menzilli, cephe ötesine operasyon yapabilen radar görünürlüğü düşük bombardıman uçağı yapıyor” dedi. “B-2’nin sürekli modernizasyonuna bağlı olarak, şirketimizin dijital mühendislikteki yenilikçiliğinden ve B-2 Spirit misyonunu hazır tutmak için düşük gözlemlenebilir platformlar tasarlama ve sürdürmede onlarca yıllık liderliğinden yararlanıyoruz.”

RATS entegrasyonu, B-2’nin B-61 mod 12 nükleer bombasını tam olarak kullanmasına izin veriyor. RATS, nükleer modernizasyonun kilit unsurudur, çünkü bir bombardıman görev gücü görevi sırasında GPS mevcut olmadığı koşullarda kullanılabilecek bir opsiyon olarak ortaya çıkıyor.

Kripto modernizasyonu, çeşitli yüksek frekanslı aktarımların iletişim güvenliğini daha da artırıyor. B-2, kripto modernizasyonu ile gelecekteki tehdit ortamında gelişmiş iletişim cihazlarını güvenli bir şekilde kullanabilir. Bu yılın başlarında Northrop Grumman, Oklahoma City Silah Sistemi Destek Merkezi tesisinde modern kriptoloji ile başarılı bir iletişim uçuş testi gerçekleştirdi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close