ABD, Çin ve Rusya Arasındaki Büyük Güç Rekabeti Uzaya Nasıl Uzanıyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD, Çin ve Rusya Arasındaki Büyük Güç Rekabeti Uzaya Nasıl Uzanıyor

Abone Ol 

Çin ve Rusya, uzaya değer verme ve hakimiyet elde etmek için teknoloji geliştirme konusunda ABD’nin çok ilerisinde.

Real Clear Defense’da Lexington Enstitüsü tarafından yayımlanan makale M5 için çevrilmiştir.

Uzayda hakimiyete öncelik vermek, yıllardır üst düzey hükümet yetkililerinden çokça savunulan bir konu. ABD’nin uzaydaki üstünlüğünü güvence altına alması ve çıkarlarını olası saldırganlığa karşı savunmaya hazır olması hayati önem taşıyor.

Uzayda üstünlüğün önemi, son zamanlarda üst düzey Hava Kuvvetleri yetkililerinin üzerinde durduğu bir tema. Hava Kuvvetleri Sekreteri Dr.Heather Wilson, Hava Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı David Goldfein ve diğer üç üst düzey yetkili ile birlikte Mayıs 2017’de Senato Stratejik Kuvvetler Alt Komitesine, alanın bir savaş alanı olarak görülmesi ve artık gözardı edilemeyeceği brifing verdiler. Yetkililer, bu yeni alanda üstünlüğü güvence altına almak için uzay sistemlerini modernize etme ihtiyacını vurguladılar.

Hava Harp Sempozyumu 2018 de bu noktada genişletilmesi, Genel Goldfein belirtilen uzaydaki üstünlüğünün yer alması gerektiği “Aynı tutku ve sahiplik duygusu ile” hava üstünlüğü olarak.

Hava Kuvvetleri Sekreteri Dr.Heather Wilson Fox News için kaleme aldığı yazısında;

“Rusya ve Çin, önümüzdeki birkaç yıl içinde faaliyete geçebilecek anti-uydu yetenekleri geliştiriyor. Yeni Ulusal Savunma Stratejimiz, Savunma Bakanlığı’nın ana önceliği olarak Çin ve Rusya ile büyük güç rekabetinin yeniden ortaya çıkmasını doğru bir şekilde kabul ediyor.

Tıpkı Dünya’da olduğu gibi uzayda da kolektif öz savunmamızı güçlendirmek için müttefiklerimizle birlikte çalışmaya devam etmeliyiz. Ve tıpkı askeri planlamacıların II.Dünya Savaşı’ndan önce yaptığı gibi, düşmanlarımızın güvenlik açıklarından nasıl yararlanabileceklerini ve onları nasıl yeneceğimizi incelemeye devam etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Bu tehdit algılamaları sağlam temellere dayanmaktadır; hükümet kurumları, Çin ve Rusya’nın uzay teknolojisi ve politikasındaki ilerlemesi konusunda yıllardır uyarıda bulunuyor. 2015 Savunma Bakanlığı raporu , Çin’in ABD uzayda üstünlük için uydu karşıtı sistemler geliştirdiğini öne sürdü. Haziran 2018’de ABD istihbarat topluluğu, Rusya ve Çin’in büyük olasılıkla yakın gelecekte faaliyete geçecek olan “yıkıcı karşı uzay silahları” üzerinde çalıştığı konusunda uyardı.

Savunma İstihbarat Teşkilatı Direktörü Korgeneral Robert Ashley, Senato Silahlı Hizmetler Komitesine sunduğu 2018 Dünya Çapında Tehdit Değerlendirme raporunda, Rusya’nın uzay hakimiyeti peşinde koşma çabalarını şu şekilde yorumladı:

“Moskova, uzayda üstünlük kazanmanın ve sürdürmenin gelecekteki çatışmaların sonucu üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olacağı sonucuna vardı ve ABD uzay araçlarına karşı uzay sistemleri geliştiriyor. Rusya, ABD’nin uzaydaki askeri etkinliğini caydırmak ve olası bir çatışmanın tırmanışını kontrol etmek için, kara, hava veya uzay temelli antisatellit silahlarının geliştirilmesini sürdürmeye devam ediyor.”

Rusya yıllardır uzay keşiflerini ve savunma hedeflerini pekiştirmek için hamleler yapıyor. 2015 yılında Moskova, uzay ve hava kuvvetlerini “Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri” ile birleştirdi.

Bu hareket görünüşe göre ABD Hava Kuvvetleri’nin yapısını kopyalamaya ve birleşik bir havacılık sistemi için daha entegre bir model oluşturmaya çalışmaktadır.

Çin ve Rusya, uzaya değer verme ve hakimiyet elde etmek için teknoloji geliştirme konusunda ABD’nin çok ilerisinde. ABD bu yeni alanda üstünlüğünü sağlayacak teknolojilerin geliştirilmesine öncelik vermelidir.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close