Rusya’nın Kuzey Kutup Yolu'ndan Gerçekleştirdiği Gemi Seferlerinde Rekor Kırıldı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Rusya’nın Kuzey Kutup Yolu’ndan Gerçekleştirdiği Gemi Seferlerinde Rekor Kırıldı

Abone Ol 

Reuters haber ajansında yer alan habere göre Rusya, 2020 yılında buzulların hızla eridiği Kuzey Deniz Yolu olarak da bilinen Arktika (Kuzey Kutbu) bölgesine rekor sayıda gemi seferi düzenledi.

Norveç Yüksek Kuzey Lojistik Merkezi (CHNL) tarafından yayımlanan verilere göre Kuzey Deniz Yolu’nda 2020 yılında toplamda 62 gemi seferi kaydedildi. Bu sayı 2019’da sadece 37 idi.
Kuzey Deniz Rotasını kullanan gemilerin sayısı geçen yıla kıyasla bu yıl 277’den 331’e yükseldi.
Rusya, Çin ve Kanada’nın yoğun olarak kullandığı bu rotada genel olarak demir cevheri, petrol ve sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) taşımacılığı yapıyor.

Kuzey Deniz Yolu, Rusya için kritik bir öneme sahip. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de sürekli üstünde durduğu bu rota Kremlin için hayati derecede önemli. Rusya, bu rota sayesinde Avrupa ve Asya arasında daha kestirme bir yol kullanarak ticaretini gerçekleştirebiliyor.

Putin, daha önce yaptığı açıklamada bu rotadan geçen gemilerin sayısını yılda 4 kat arttırarak 2024 yılında 80 milyon metrik tona çıkarmak istediklerini belirtmişti. 2018 yılında bu rotadan sadece 20 milyon metrik tonluk taşımacılık faaliyeti gerçekleşmişti.
Bu rotadan geçen gemi sayılarındaki artışın en büyük nedenlerinden birisi de Kuzey Kutup Bölgesinde giderek daha hızlı erimeye başlayan buzullar. 2019 yazında Kuzey Deniz Rotasında neredeyse hiç buz görülmedi.

Bu yıl da benzer bir şekilde Kuzey Kutup Bölgesinin pek çok bölgesinde buzul bölgeleri oluşamadığı için gemi geçişleri hızlandı.
Uzmanlara göre buzullardaki erime bu hızda devam ederse buzulların kapladığı alan her 10 yılda %10 küçülecek. Bunun sonucunda ise denizdeki buz örtüsü yakında 1970’lerin sonlarında kapladığı alanın sadece yarısını kapsayacak.

Uzmanlara göre Kuzey Deniz Rotasındaki gemi seferlerindeki artışın en büyük sebebi denizlerdeki buz örtüsünün gemi seferleri için uygun şartlar oluşturması.
Rusya’nın Kuzey Kutup Bölgesinde çok geniş toprakları var. Bu topraklar yüzünden Rusya, dünyanın geri kalanından iki kat daha fazla hızlı şekilde ısınıyor.

Uzmanlar, Kuzey Denizi Rotasında artan taşımacılık faaliyetlerinin müdahale ekiplerinin ulaşması zor olan uzak bölgelerde petrol sızıntısı riski taşıdığı konusunda uyarıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Rusya’nın önümüzdeki on yıllar boyunca Arktik ve Kuzey bölgelerinin ‘katılımlarıyla büyüyeceğini’, Rusya’nın geleceğinin madencilik dahil olmak üzere bu yönün gelişimine bağlı olduğunu söylemişti.
Putin: “Rusya bir kuzey ülkesidir, topraklarımızın yüzde 70’inden fazlası kuzey enlemlerde yer alıyor. Kuzey’de olup biten her şey bizim için özel bir ilgi konusudur ve özel değer taşır. Şu anda Kuzey Deniz Yolu’nun geliştirilmesinden bile söz etmiyorum.”

Kuzey Kutbu’nun doğasının son derece savunmasız olduğuna dikkat çeken Putin, bölgedeki ekonomik faaliyetlerin ekolojik riskleri en aza indirecek özellikler dikkate alınarak yürütülmesi gerektiğini ifade etmişti.
Putin: “Kuzey Kutbu’nun doğası aynı zamanda son derece savunmasızdır. Ve elbette ki ekonomik faaliyetler, Kuzey Kutbu ve Kuzey Rusya’nın özelliklerine çevresel riski en aza indirecek şekilde uyum sağlamalı.”

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close