Rusya yılın başından bu yana 10 milyar dolarlık silah sattı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Rusya yılın başından bu yana 10 milyar dolarlık silah sattı

Abone Ol 

Rusya’ya ait silah sanayi şirketi Rostec’in başkanı Sergey Chemezov, Rusya devlet silah ihracat şirketi Rosoboronexport’un yılın ilk 11 ayında yurt dışına 10 milyar dolar değerinde silah sattığını bildirdi.

Sputnik’e göre Chemezov gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bugüne kadar 10 milyar dolar değerinde ihracat oldu ve Aralık sonunda planlanan hedeflere ulaşacağımızı düşünüyorum” dedi.

Rosoboronexport’un 2020 yılında 12,8 milyar dolar değerinde silah ihraç etmeyi planladığını dile getiren Chemezov, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Rus askeri teçhizatına olan talebin bir miktar azaldığına dikkat çekti.

Şirket, geçtiğimiz birkaç yıl içinde 13 milyar doların biraz üzerinde askeri teçhizat ihraç etti.

Chemezov, “Bu yıl ihracat hacmi pratikte değişmeyecek ve gerçekleştirmeyi umduğumuz tedarik planı 12,8 milyar dolar. Ortaklarımızın koronavirüs ile mücadele etmek için fonların bir kısmını savunma bütçelerinden çekmek zorunda kalması nedeniyle talepte hafif bir düşüş oldu” dedi.

Rostec Başkanı, ayrıca yıl içinde hava trafiğinin kesintiye uğramasının silah sözleşmelerinin uygulanmasını önemli ölçüde engellediğini de sözlerine ekledi.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close