Lockheed Martin, Japonya’nın Yeni Nesil Avcı Uçağı F-X Programına Katılma Kararı Aldı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Lockheed Martin, Japonya’nın Yeni Nesil Avcı Uçağı F-X Programına Katılma Kararı Aldı

Abone Ol 

Japon gazetesi Nikkei’nin aktardığına göre 5.nesil savaş uçağı F35’in de üreticisi olan Lockheed Martin, Japonya’nın yeni nesil avcı uçağı F-X programına katılma kararı aldı.

2030’lu yıllarda Japon Hava Kuvvetlerinin envanterine girmesi beklenen F-X (F-3) savaş uçağının ana yüklenicisi Ekim ayında Mitsubishi Heavy Industries (MHI) olarak seçilmişti.

Lockheed’in projeye katılması uzun zamandır beklenen bir gelişmeydi. Lockheed Martin projeye “küçük hissedar” olarak dahil olacak. Lockheed daha önce F-35 ve F-22 benzeri hibrit bir savaş uçağı dizaynı konusunda Japonya’ya teklifte bulunmuştu.

F-X’in yaklaşık 40 milyar $’a mal olması bekleniyor. Beşinci nesil savaş uçağı F-X’lerin Japon Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan F-2 savaş uçaklarının yerini alması bekleniyor. F-2 savaş uçakları da tıpkı F-X projesinde olduğu gibi 20 yıl önce MHI ve Lockheed tarafından ortaklaşa geliştirilmişti.

Japonya, projeye diğer ülkelerden de yabancı şirketler davet etti. Davet edilen diğer yabancı şirketlerin bu ay içerisinde açıklanması bekleniyor.

Projeye katılmak için niyet beyan eden diğer şirketler arasında F-18 Super Hornet’in üreticisi olan Boeing ve Northrop Grumman yer alıyor. Birleşik Krallık’tan ise BAE Systems ve Rolls Royce projeye dahil olmak isteyen şirketlerden.

Çin ve Kuzey Kore kaynaklı tehdidin giderek arttığı bir dönemde F-X projesi Japonya için fazlasıyla önem arz ediyor.

Japonya’nın F-35’leri havadan karaya ve havadan havaya çok rollü görevleri icra ederken F-X’in havadan havaya muharebeye odaklanması bekleniyor.

Ülke sınırlarını en etkin şekilde koruyabilmek adına F-X’in uzun menzilli bir uçak olmasına özel önem verildiği paylaşılan diğer bilgiler arasında yer alıyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close