Lavrov: "Filistin devletinin kurulamaması Ortadoğu’daki şiddet ve kaosu artıracak" - M5 Dergi
Dünya

Lavrov: “Filistin devletinin kurulamaması Ortadoğu’daki şiddet ve kaosu artıracak”

Abone Ol 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Filistin devletinin kurulamamasının, Ortadoğu bölgesinde yaşanan şiddet olaylarında temel bir etken olduğunu söyleyerek, bölgedeki gerilimin tırmandığına dair uyarıda bulundu.

Şarku’l Avsat’ın Arap Dünyası Haber Ajansı’ndan (AWP) aktardığına göre, Lavrov başkent Moskova’da düzenlenen Ortadoğu konulu bir konferansta, “Bölgedeki durum sona erecek gibi değil. Filistin sorununun çözümündeki başarısızlığın devam ettiği konusunda uyardık” dedi.

Rus bakan, “Gazze Şeridi’nde devam eden savaşın yansımalarını sadece Gazze ve Batı Şeria’da değil, Suriye, Irak ve Kızıldeniz bölgesinde de görüyoruz” diye konuştu.

Ülkesinin Gazze’de insani ateşkes talep ettiğini, ancak bu kararın ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) kullandığı veto nedeniyle kabul edilmediğini vurgulayan Lavrov, ABD’nin hala bölgenin kontrolüne sahip olmak ve Rusya’nın çözüm girişimlerini engellemek istediğini söyledi.

BMGK’da Aralık ayında düzenlenen oturumda, ABD’nin veto yetkisini kullanması nedeniyle Gazze Şeridi’nde derhal ateşkes çağrısında bulunan bir karar taslağı kabul edilmedi.

İsrail, Hamas hareketi ve diğer Filistinli grupların 7 Ekim’de saldırı başlatmasından bu yana Gazze Şeridi’ndeki savaşını sürdürüyor.

Kaynak: Euronews

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close