İsrail, İran Devrim Muhafızları’nın Suriye’de birçok üssü boşalttığını doğruladı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İsrail, İran Devrim Muhafızları’nın Suriye’de birçok üssü boşalttığını doğruladı

Abone Ol 

İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun (DMO) Suriye’deki birçok üssü tahliye ettiğini duyurdu.

Bu gelişmenin Suriye’de İranlıları ve müttefiklerini hedef alan çok sayıda “gizli operasyonun” yanı sıra İsrail ordusunun yılbaşından bu yana düzenlediği yaklaşık 500 hava saldırısının bir sonucu olduğunu söyledi.

Kochavi, önceki gün İsrail medyasından savaş muhabirlerine yaptığı açıklamada 2020’de yaşananları özetledi. İsrail operasyonlarının İran’ın askeri mevzilenme çabalarına darbe vurmayı amaçladığını belirten Kochavi bunlar sonucunda “İran’ın Suriye’de mevzilenmesinin yavaşladığının açıkça görüldüğünü”, “İran’ı Suriye’nin kuzeydoğusuna itme hamlesinin bir parçası olarak Şam bölgesinde İran’a ait üslerin, kampların ve karargahların tahliye edildiğini” ve “İran’dan Suriye’ye silah transfer merkezlerinin son aylarda büyük ölçüde azaldığını” kaydetti. “Fakat bu cephede hedeflerimizi tamamlamak için halen uzun bir yolumuz var” ifadesini kullandı.

“Aynı şekilde İsrail ordusunun son dönemde düzenlediği siber saldırılar da mevcut” diyen Kochavi, bu yıl siber alanda “saldırı ve savunma” düzeylerinde yürütülen askeri faaliyetlerin sayısında gözle görülür bir artış kaydedildiğine dikkat çekti.

Kochavi, 2020’nin olayların ve ölümlerin önemli ölçüde düşüş kaydettiği Yahuda ve Samarra bölgesinde (Batı Şeria) yıkıcı eylemlerin engellendiği ve buna ek olarak sınırı koruma, sınırdaki savunmayı güçlendirme, kuzey ve güney cephelerinde sızma girişimlerinin tamamını engelleme noktasında başarılı bir askeri operasyonel yıl olduğunu ifade etti.

Kochavi, “savaşlar arasında mücadele” kapsamına giren İsrail askeri faaliyetlerinin “operasyonların temposu ve kalitesinde artışa ve gizli operasyonların genişlemesine” tanık olduğunu belirttiği açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Ordu güçlerinin hem İranlılara hem de Suriyeli ev sahibine yönelik faaliyetlerinin bir sonucu olarak Tahran’ın Suriye’deki mevzilenmesinde son iki yılda yavaşlama görülüyor. Bunun bir parçası olarak, Suriye’deki İranlı ajanların ve İran’a bağlı milislerin sayısı açık bir şekilde azaldı. 2020 yılı, ABD ile ortaklığa odaklanmakla birlikte, yabancı ordularla eğitim ve askeri tecrübe alışverişini kapsayan güçlü bir iş birliğine tanık oldu. Zira teknolojik ve operasyonel birçok alanda çeşitli faaliyetler güçlendirildi.

İsrail ordusunun yetenekleri, olağanüstü durumlara hazırlıklı olması açısından geliştirildi. Bu kapsamda, ordunun zafer kavramı oluşturmasına odaklanan modern savaş planlarının yapılması, güney ve kuzey cephelerinde günlerce sürecek savaş mücadelelerinin patlak vermesine hazırlanılması, hedeflerin kapsamının genişletilmesi, eğitimlerin ve tatbikatların yoğunlaştırılması ve savaş araçlarının alanının artırılması bulunuyor.”

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close