Hollanda'da casusluk faaliyetlerine karışan 2 Rus diplomat sınır dışı edilecek - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Hollanda’da casusluk faaliyetlerine karışan 2 Rus diplomat sınır dışı edilecek

Abone Ol 

Hollanda Ulusal İstihbarat Servisi (AIVD), ülkenin bilim ve teknoloji sektörüne yönelik casusluk girişiminde bulunan iki Rus diplomatın sınır dışı edileceğini açıkladı.

Söz konusu iki Rus diplomatın Amsterdam’daki Rusya Büyükelçiliği’nde çalıştığı ve diplomatik dokunulmazlığa sahip olduğu belirtildi.

AIVD’den yapılan açıklamada, “Rusya’nın istihbarat birimleri Hollanda’nın yüksek teknoloji çalışmalarına erişim izni olan ve hassas bilgiye sahip kişilerle bağlantı kurdu ve bunların bir kısmına para ödedi.” denildi.

Hollandalı istihbarat yetkilileri, Rus casusların yapay zeka, yarı iletkenler ve nano teknoloji gibi konulara odaklandığını ve bu teknolojilerin hem sivil hem de askeri uygulamaları olduğunu ifade etti.

Gelişme sonrası Rus haber ajansı Interfax, Hollanda’nın Lahey şehrindeki Rus konsolosluğunun “Hollanda, Rus diplomatların yasadışı eylemlerine yönelik hiçbir kanıt sunmadı. Moskova, Rus diplomatlar sınır dışı edilirse buna gerekli zaman ve yerde karşılık verecektir” açıklamasında bulunduğunu yazdı.

AIVD, Rusya’nın daha önce de Hollanda topraklarında casusluk girişiminde bulunduğunu ve hükümetin yabancı casusların daha sert şekilde cezalandırılabilmeleri için çalışmalar yapacağını kaydetti.

2018’de 4 Rus casus-diplomat Hollanda’dan sınır dışı edildi

Nisan 2018’de Hollanda, Rus istihbarat ajanlarının Lahey’deki Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nü (OPCW) hackleme girişimini bozduğunu açıklamış, OPCW karargahı yakınında bir otelde casusluk teçhizatıyla yakalanan 4 Rus ajan sınır dışı edilmişti.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close