500 Bin test atışı: SAR 9 - M5 Dergi
DergiKapakMakalelerÖne ÇıkanSayı 349 Ağustos 2020

500 Bin test atışı: SAR 9

Abone Ol 

Türk silah devlerinden 140 yıllık sarsılmaz markasının 2017 yılında piyasaya sürdüğü SAR9 yerli hizmet tabancasının hikayesinde büyük bir emek öne çıkıyor. Yaklaşık 2 yıl boyunca tüm aksaklıkların giderilmesi için çalışıldı ve 500 binin üzerinde atış yapıldı. Bunun sonucunda hem sahada ağır hizmet şartlarında sorunsuz çalışabilecek, hem de kullanıcı isteklerine cevap verebilecek SAR9 ortaya çıktı.

Dünyanın farklı ülkelerine yaptığı ihracatları ile global pazarda da adından söz ettiren SARSILMAZ, ülkemizde ise Özgün Yerli Tabanca Geliştirme (ÖYTG) projesi kapsamında SAR9 METE ile piyade tüfeklerinde de MPT 76, SAR223P, SAR308 çalışmalarını sürdürüyor.

140 yıllık tecrübesiyle Avrupa’nın en büyük, Türkiye’nin lider silah üreticisi olan SARSILMAZ teknolojide dünya ile yarışan ürünler üretmek için durmadan, tüm gücüyle çalışmaya devam ediyor. 1880 yılından bu güne kadar gelen bilgi birikimi, kalite anlayışı, daha önce yapılamayanları gerçekleştirme arzusu ile Türkiye’de tabanca, askeri silah ve spor silahları üretebilen tek özel kuruluş olmasının yanı sıra AR-GE merkezi ile Avrupa’nın en büyük entegre silah üretim tesisleri arasında yer almakta. Şu an hali hazırda silahlı kuvvetlerimizin ve sivil pazarın istekleri doğrultusunda tabanca ve askeri silahlar üzerine yeni projelerini sürdüren SARSILMAZ, ABD pazarında da SAR USA markası ile hizmet vermekte.

Dünyanın farklı ülkelerine yaptığı ihracatları ile global pazarda da adından söz ettiren SARSILMAZ, ülkemizde ise Özgün Yerli Tabanca Geliştirme (ÖYTG) projesi kapsamında SAR9 METE ile piyade tüfeklerinde de SAR109T, SAR308 modelleri ile güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor.

Aynı zamanda kullanıcı istekleri doğrultusunda geliştirilen yeni bir 5,56 piyade tüfeği üretimi de başladı.

SARSILMAZ, bu günlerde ülke savunmamız için çok kritik öneme sahip PMT 7,62×51 Projesinde, SAR240 modeli ile testleri üstün başarı ile tamamlayıp seri üretim aşamasına geçti.

Aynı öneme sahip bir diğer kritik ihtiyaç olan PMT12,7 projesinde SAR127 modelinde ise prototip testlerine başladı. Ancak, her zaman önceliğin yurt içindeki güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarının olduğunu vurgulayan SARSILMAZ yetkilileri, M5’le Düzce’de bulunan fabrikalarının hemen yanında 20 bin metrekarelik alanda, 200 metre uzunluğunda yeni bir atış ve test poligonu kurdukları bilgisini paylaştı. Yetkililer, tesisin 2020 sonunda hizmete girmesi ile makinalı tüfeklerden, geliştirmekte oldukları 20 mm çapındaki otomatik topa kadar pek çok silahın atış testlerinin bu tesiste yapılacağını belirtmekte.

Gövde dizaynı sayesinde atış aksı düşük tutulan SAR9 SPORT şahlanma ve geri tepme konusunda kullanıcısını zorlamayan bir tabanca. Atış aksının yanı sıra tercih edilen çift yaylı teleskopik icra mili patlama esnasındaki darbeyi 2 kademeli olarak karşıladığı için şahlanma ve geri tepmenin azalmasında büyük bir rol oynuyor.

SAR9 AİLESİNİN YENİ ÜYESİ SAR9SPORT’UN HİKAYESİ

SARSILMAZ’IN müsabaka tabancası K12SPORT modelin yakalamış olduğu trend ve olumlu dönüşler sonrasında piyasanın isteklerine cevap vermek amaçlı olarak SARSILMAZ mühendisleri yeni bir proje için kolları sıvadı. Hafifliği, sağlamlığı ve üretim kolaylığı gibi artılarıyla ön plana çıkan polimer gövdeye sahip bir atış tabancası yapmaya karar verdiler ve bunun için zor koşullar altında kendini kanıtlamış olan SAR9 un alt yapısından faydalanarak 2020’nin başında SAR9 SPORT modelini ortaya çıkardılar. SAR9’dan farklı olarak uzun namlu ve uzun kapak takımı kullanılan SAR9 SPORT modelinin namlu uzunluğu 133 mm, toplam boyu 211 mm ve ağırlığı 840 gr.

POLİMER GÖVDE, KAPAK TAKIMI, ŞARJÖR VE İÇ MEKANİZMA

SAR9 SPORT’un iç kısmında tercih edilen kaset sistemi tabanca üzerindeki 2 adet pimi sökerek iç mekanizmanın kolay bir şekilde gövdeden ayrılmasına olanak sağlıyor. Bu özellik tabanca içerisindeki hareketli parça ve yay sayısını azalttığı için tabancanın hatasız çalışması noktasında çok büyük bir avantaj.

Diğer bir taraftan gövdeden ayrılabilen kaset sistemi, kullanıcının kolay olarak bakım ve temizlik yapmasına yardımcı oluyor.

SAR9 SPORT’un gövdesini incelediğimizde tamamen atıcı odaklı olarak dizayn edilmiş polimer bir gövde ile karşılaşıyoruz. Gövde üzerinde bulunan MIL- STD-1913 ölçülerinde 3 çentikli pikatini ray aksesuar kullanımına olanak sağlıyor.

Yüksek profilli sürgü durdurma mandalı ve yönü değiştirilebilen şarjör düşürme mandalı sayesinde kullanıcısına atış esnasında kullanım kolaylığı sağlayan tabanca, 3 farklı ebatta (Small – Medium – Large) gelen değiştirilebilir kabza kapakları ile elinize en uygun olan kombinasyonu ortaya çıkarmanızı sağlıyor.

Kabza tasarımının bir diğer özelliği ise yuvarlatılmış kenarlarının şarjör tüneline ihtiyaç duymadan hızlı bir şekilde şarjör değiştirmeye olanak sağlaması. Şarjör olarak diğer SAR9’larda olduğu gibi bu modelde de 17 – 19 – 21 kapasiteli şarjörler kullanılabilmekte.

Kapak takımında SAR9X modelinde olduğu gibi namlu havalandırma kanalları atış esnasında namlunun soğumasına yardımcı olmakta. Kapak takımı üzerinde bulunan düz yüzeyli kanallar kullanıcının tabancayı kurmasını kolaylaştıran diğer bir özellik.

SAR9 SPORT’un en büyük özelliklerinden bir tanesi de fabrika çıkışlı olarak gez sökülmeden optik takılabilecek şekilde kullanıcıya sunulması, kapak takımı üzerinde bulunan iki adet yuva üzerine allen civatalar ile pratik bir şekilde optik montajı yapmak mümkün. Bu özelliğin bir diğer artısı ise gezin tabancanın üzerinde optik varken bulunması. Bu sayede optiğinizde bir sorun olduğunda atışa gez ile devam edebileceksiniz.

Gövde dizaynı sayesinde atış aksı düşük tutulan SAR9 SPORT şahlanma ve geri tepme konusunda kullanıcısını zorlamayan bir tabanca. Atış aksının yanı sıra tercih edilen çift yaylı teleskopik icra mili patlama esnasındaki darbeyi 2 kademeli olarak karşıladığı için şahlanma ve geri tepmenin azalmasında büyük bir rol oynuyor.

SAR9 SPORT’un gövdesini incelediğimizde tamamen atıcı odaklı olarak dizayn edilmiş polimer bir gövde ile karşılaşıyoruz. Gövde üzerinde bulunan MIL- STD1913 ölçülerinde 3 çentikli pikatini ray aksesuar kullanımına olanak sağlıyor.

NAMLU, İĞNE VE TETİK

SAR9’un üretim aşamasında SARSILMAZ’ın yapmış olduğu testler sonucunda ürettiği SAR9 dövme çelik namlusunun uzun versiyonu SAR9 SPORT’ta da kullanıldı. Üretim tekniği sayesinde isabet oranı yüksek bir namlu ortaya çıkaran SARSILMAZ, tabancasının bütün parçalarını kendi bünyesinde geliştiriyor ve bu sayede her bir adımda biraz daha ileri giden bir firma olma yolunda ilerliyor.

İğneyi incelediğimizde ise kare profile sahip bir iğne ile karşılaşıyoruz. İğnenin bu şekilde yapılması, kapsüle temas eden iğne yüzeyini arttırarak tabancanın mühimmatı patlatmama sorunun önüne geçmek için tasarlanmış, fakat bu profilde bir iğne yapmak hem kapak üzerinde hem de iğne üzerinde bilinenin aksine daha hassas bir işlem gerektirdiği için çoğu üretici tarafından tercih edilmeyen, üretmesi zor fakat hatayı azaltan bir iğne çeşidi.

Safe Action ve tek hareketli bir tetiği var. Tetik emniyeti ve iğne blok emniyeti gibi güvenlik özelliklerine sahip SAR9 SPORT, kesinlikle tetiği çekilmeden ateşleme yapmamakta. Yani tabancanızı yere düşürseniz veya bir darbe alsanız bile tetiği parmağınızla çekmediğiniz sürece iğne kapsüle temas etmez. Bu da kaza ve yaralanmaların önüne geçilmesinde çok önemli bir tedbir olarak tabancada bulunan bir özellik. Kısa reset mesafesi atış esnasında atış aksının korunmasında önemli bir rol oynamakta. Mekanizması gereği iğnesi yarı kurulu vaziyette bekleyen SAR9 SPORT’un tetiği çekildiği esnada temas eden bütün yüzeylerinde yapılan polisaj işlemleri ile sürtünme en aza indirilerek pürüzsüz bir atış hedeflenmiş.

Firma yetkililerinin M5’e verdiği bilgiye göre, önümüzdeki günlerde SAR9 ailesinin yeni bir üyesi daha piyasaya sürülmeye hazırlanıyor.

SINIRSIZ & FARKLI TEKNOLOJİ: SAR9SC (SUBCOMPACT)

Firma yetkililerinin M5’e verdiği bilgiye göre, önümüzdeki günlerde SAR9 ailesinin yeni bir üyesi daha piyasaya
sürülmeye hazırlanıyor. O da düşük ağırlığı ve küçük boyutu ile gizli taşımaya çözüm niteliğinde SARSILMAZ
SUB COMPACT. Bu tabancada 12+1 kapasiteli şarjör olacağı belirtiliyor

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close