Yepyeni ve iki dergili M5 dönemi - M5 Dergi
DergiEditördenSayı 347 Haziran 2020

Yepyeni ve iki dergili M5 dönemi

Abone Ol 

Bu satırların yazıldığı 16 Haziran itibariyle son 10 gün yaşadığım yoğunluk, sanırım yaklaşık 20 yıllık meslek hayatımdaki en yoğun günlerden biriydi diyebilirim. Çünkü bilirsiniz ki, varolan bir şeyi yeniden yapılandırmak, sıfırdan kurmaktan daha zordur. Kırmadan, dökmeden, yıkmadan yeni bir yapı oluşturmaya çalışırsınız. İşte biz de 45 yıllık M5 dergisini özünü koruyarak yeniden yapılandırma çalışmalarımıza bu ay itibariyle başladık.

Aktardığım gibi özü koruduk. Çünkü M5 sadece bir silah, savunma dergisi olarak değil, bu alanlarla bağlantılı ulusal güvenlik ve strateji dergisi olma özelliğiyle Türkiye’deki tek dergi. Birbirleriyle bağlantılı çünkü, savunma alanındaki her gelişme aynı zamanda ülkelerin askeri ve politik stratejileri ile ilgili işaretler, bilgiler içeriyor. Örneğin bir ülkenin askeri gelişimini izlerken, o ülkenin hangi bölgede hangi stratejiyi izleyeceğini, buna karşı neler yaşanabileceğini analiz edebiliyorsun. İşte artık M5’te Strateji ekini, derginin içinde ayrı bir dergi olarak okuyabileceksiniz. İster derginin içinde tutun, ister kopartıp ayrı olarak okuyun, M5 Strateji eki özellikle ilgililerin ve araştırmacıların arşivleyeceği bir yayın olacaktır.

Yeniden yapılandırırken savunma sanayiimizi merkeze oturttuk. Bu çerçevede bu sayımızda okuyacağınız ve M5’in yeni dijital mecrası olacak olan youtube kanalından da izleyebileceğiniz Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile bu meselenin felsefesi ağırlıklı bir söyleşi gerçekleştirdik. Başkan İsmail Demir, Başdanışmanımız, ağabeyimiz Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar ile beraber yaptığımız söyleşide bizi şimdiye kadar basına kapılarını hiç açmayan ROKETSAN’da ağırladı. Bu da M5’e özel bir ayrıcalık olarak basın tarihine geçti. Prof. Demir, gençlere yönelik projelerinden uzaya yönelik çalışmalarımıza kadar çok sayıda konuda çok özel bilgiler paylaştı.

Ayrıca Türkiye’nin son yıllarda gökyüzündeki güvenlik garantisi haline gelen İHA ve SİHA’ların “Bayraktar”larından Baykar TB2 S/İHA Platformu, 200 bin saatlik uçuş süresine ulaştı. Bununla ilgili bilgilere de bu sayımızda ulaşacaksınız.

M5 olarak yeniden yapılandırma sürecinde başka bir alana daha sayfalarımızı açtık. O da şimdiye kadar basında genel savunma konsepti içinde çok değerlendirilmeyen ancak son derece büyük gelişim gösterdiğimiz bireysel kullanım ürünleri alanını yansıtma kararımız oldu. Örneğin günümüzde TP serisi ile adeta bir dünya markası haline gelen Canik tabancaların son 2017 ve 2019’da yılın tabancası seçilmesi ve ABD pazarı başta olmak üzere dünyada ilgi görmesi, Alman tabanca devi Sig Sauer’in iflasını verdiği günümüzde son derece önemli bir gelişmeydi.

Yine outdoor giyimden askeri giyime çok ciddi bir pazara seslenen alanda bir Türk devi YDS’nin hem bu pazarda güçlü olması hem de Avrupa ülkelerinin ordularını giydirmesini aktarmak bizlerin de göreviydi.

Av tüfekleriyle dünyada bilinen Huğlu’nun, yivli silahlara, Ovis Keskin Nişancı Tüfeği’yle geçişi de önemli bir haberdi. Bu da M5 sayfalarında yer buldu.

Yeniden yapılandırma sürecinde dijital alanda da ihtiyaç bulunan değişimde öncü olmanın adımlarını atmaya başladık. Bu çerçevede savunma ve güvenlik konularında markalaşan isimlerden Mete Sohtaoğlu da ailemize katıldı. Sohtaoğlu, M5 Dijital Yayınlar Koordinatörü olarak artık tüm dijital operasyonlarımızın başında olacak.

Özetle, yorucu ama verimli geçen günlerden sonra bu dergiyi hazırladık. İlgiyle okuyacağınızı düşünüyoruz.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close