Başkan Erdoğan’ın Pakistan gezisi – Önder Ege - M5 Dergi
Strateji Analiz

Başkan Erdoğan’ın Pakistan gezisi – Önder Ege

Abone Ol 

“İslam dünyasının lideri, Pakistan’a hoş geldin.”

Sayın Cumhurbaşkanımızın Pakistan gezisi, gerek ticari, gerek ise politik ilişkiler açısından oldukça önemli ve başarılı bir gezi olarak tarihe not düşülecektir. Biz de bu ziyaret kapsamında 14 Şubat 2020 gününde Serena Hotel konferans salonunda düzenlenen  “Pakistan-Türkiye İş ve Yatırım Forumu” vesilesiyle tarihi geziye iştirak etmek şansına haiz olduk ve 12-15 Şubat tarihleri arasında başkent İslamabat’ta bulunduk.

Oldukça ilgi gören, Pakistan-Türkiye İş ve Yatırım Forumu’na Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyib Erdoğan ve Pakistan Başbakanı İmran Han bizzat başkanlık yaptılar. Ayrıca her iki ülkenin Ticaret Bakanları ile Pakistan’dan pek çok askeri ve sivil üst düzey yetkili de foruma katılım sağladı. Bir başka ayrıntı olarak paylaşalım; genç ve başarılı Bakan Sayın Berat Albayrak ile Türkiye’den gelen ciddi sayıda bir ekonomi bürokrasisi heyeti de forum için Serena Hotel’de hazır bulundular. Forum sonrasında ise her iki devlet arasında heyetler arası resmi görüşmeler yapıldı ve geleceğe yönelik işbirliğini geliştirecek prensipler üzerinde mutabakat sağlandı.

DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) ailesinin bir parçası olarak bu geziye katılmıştık. Bu vesileyle, 13 Şubat 2020 tarihinde Serena Hotel’de DEİK tarafından düzenlenen ikili iş görüşmelerine iştirak ettik. Burada Pakistan ve Türkiye iş dünyasından katılımcılar arasında önemli görüşmeler yapıldığı düşüncesindeyiz. Gerçekten DEİK ticari diplomasi alanında her gün üzerine koyarak ilerliyor. Bundan da Türk iş dünyası büyük fayda görüyor. Kanımız odur ki, Türkiye bu ziyaretin ekonomiye olumlu yansımasını yakın zamanda görecektir.

Pakistan’da tüm şehir Başkan Erdoğan posterleri ile donatılmıştı. Tüm köşe başlarında dev boyutlu Türkçe ve Urduca “İki Devlet- Tek Millet” yazıları yer alıyordu. Pakistan basınının ilgisi ise maksimum boyuttaydı. Öyle ki, İslamabat merkezli “Daily İttihat” gazetesi, 14 Şubat günü özel bir ek çıkarmış ve Türkçe ve Urduca “İslam dünyasının lideri, Pakistan’a hoş geldin” başlığını kullanmıştı. Resmi ziyaretinin ardından, Pakistan medyasında, Keşmir, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu (FATF) ve iş birliği hususlarındaki Başkan Erdoğan’ın Pakistan Meclisi ve Senatosundaki ortak oturumda yaptığı konuşmadaki açıklamaları öne çıkarıldı. Senatör ve milletvekillerine seslenen Erdoğan, aşağıdaki açıklamayı yapmıştı:

“Pakistan halkının, Kurtuluş Savaşımız sırasında ekmeğinden artırarak gönderdiği yardımları hiçbir zaman unutmadık ve unutmayacağız. İşte şimdi de bizim için Keşmir odur, o olacaktır. Dün Çanakkale, bugün Keşmir, hiçbir farkı yok.”

Ayrıca, Sayın Erdoğan’ın, “Pakistan’ı ikinci evimiz olarak görüyoruz.” cümlesi de Pakistan’daki pek çok gazetenin başlığını süsledi.

Savunma sanayi açısından da oldukça önemliydi bu gezi. Başkan Erdoğan ile hemen her gezide birlikte olan ve milli savunma sanayinin gelişmesinde büyük emeği olan TC Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) Başkanı Sayın Prof. Dr. İsmail Demir, bu gezi kapsamında Pakistanlı muhatapları ile bir dizi önemli görüşmelerde bulundu. Böylelikle, Sayın Erdoğan’ın da forumdaki konuşmasında vurguladığı doğrultuda, her iki ülkenin savunma alanında iş birliğini arttırmak konusunda kararlı oldukları SSB Başkanının bu ülkedeki temasları ile somutlaşmış oldu. Türk milli savunma sanayi tecrübe ve teknik düzeyi ile Pakistan ordusuna ve savunma sanayi sektörüne önemli katkılar sağlayacaktır. Dünden bu güne devam eden kardeşlik ilişkisi de zaten bunu gerektirmektedir. Başkan Erdoğan’ın Pakistan’a gerçekleştirdiği bu son gezi sonrasında, halihazırda ileri seviyede olan iki ülkenin siyasi birlikteliği yanında, 2020 yılının Türk-Pakistan ticari ilişkilerinde yeni bir milat ve savunma sanayi ortak işbirliğinde ise zirve yılı olacağını düşünüyoruz.

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close