Yerli Silaha Yerli Nişangah - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Yerli Silaha Yerli Nişangah

Abone Ol 

Türk Silahlı Kuvvetleri, yerli silah ve donanımla envanterini modernize ederek daha modern ve kabiliyetli bir yapı için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda, Fotoniks firması, Savunma Sanayii Başkanlığı’na holografik nişangah ve 3x büyütme optiği donanımı teslim etti.

Ordunun yerli ve modern teçhizatla donatılması çalışmaları çerçevesinde Fotoniks firması, Savunma Sanayii Başkanlığı’na holografik nişangah ve 3x büyütme optiği donanımı teslim etti.

Başkanlık gelişmeyi resmî sosyal medya hesaplarından; “Fotoniks firması tarafından üretilen holografik nişangah ve 3x büyüme optiği malzemelerinin güvenlik güçlerimize teslimatları sürüyor.

-Gece ve gündüz

-Üstün ve çabuk nişan alma

-Çift göz açık ateş etme

-MPT-76 ve 5.56 mm piyade tüfeğiyle uyumlu” ibaresiyle paylaştı.

Holografik donanımda nişangâh görüntüsü, lazer ışınları kullanılarak hologram olarak oluşturulmakta. Silah üstüne farklı yöntemlerle konuşlandırılan donanımda kullanıcı, cihaz penceresi içindeki farklı renk ve tipteki nişan görüntüsü ile isabetli atışlar yapsbilmekte. Sistem sayesinde personel iki gözü açık şekilde nişan alabilmekte.

Bahse konu optikler, her türlü ışık koşulunda paralaks hatası olmadan hızlı, seri ve isabetli atışlar yapılmasını mümkün kılıyor. Holografik nişangâhların en önemli özelliklerinden biri ise herhangi bir piyade tüfeği üzerine basit modifikasyonlarla takılabilmesi ve gez-arpacık donanımının kullanıma etki etmemesi olarak gösterilebilir.

Büyütme optikleri ise gerekli durumlarda nispeten uzun menzillerdeki hedefin görüntüsünü büyüterek hedefe angajmanı kolaylaştırmakta. İhtiyaç dışı durumlarda yaylı bir mandal düzeneği ile nişan hattından çıkarılabilen optik, lüzum görüldüğünde milisaniyeyle ölçülebilir sürede nişan hattına yerleştirilip kullanılabilmekte.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close