Hydra Roketleri için 3,4 milyar dolarlık tedarik anlaşması - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Hydra Roketleri için 3,4 milyar dolarlık tedarik anlaşması

Abone Ol 

Havadan satha güdümsüz roketler, taarruz helikopterleri başta olmak üzere çok sayıda hava platformunun yer taarruz kabiliyeti için önemli bir yere sahip. Salvo atış ile alan yumuşatma görevlerinin vazgeçilmezi olan havadan satha roketler, gelişen teknolojiye rağmen vazgeçilmez durumda. Özellikle görerek atış yapan taarruz helikopterlerine etkin vuruş imkânı sunan ve Batı’da yaygın olarak kullanılan Hydra Roketleri için ABD, yeni bir tedarik anlaşması imzaladı.

General Dynamics Ordnance and Tactical Systems ile imzalanan 3,4 milyar Amerikan Doları tutarındaki sözleşme kapsamında ABD, Kara Kuvvetleri için binlerce 70 mm Hydra 70 roketi tedarik edecek. Anlaşma, 30 Eylül 2026 tarihine kadar geçerliliğini koruyacak.

Genellikle yedili ya da 19’lu fırlatıcılardan hedefe gönderilen Hydra 70’ler, üç ana bileşenden oluşuyor. Çarpmalı, çok yönlü ya da uzaktan ayarlı tapalardan biri ile donatılan dokuz farklı harp başlığından gerekli olan biri, MK66 Mod4 roket motoru ile birleştirilerek göreve hazır hâle geliyor. A-10 Thunderbolt II ve F-16 Fighting Falcon başta olmak üzere çok sayıda sabit kanatlı platformdan da kullanılabilen Hydra 70’ler, azami 10 bin 500 metre etkili menzile erişebiliyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close