Yeni versiyon PULAT mühimmatı geliyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Yeni versiyon PULAT mühimmatı geliyor

Abone Ol 

Başta tanklar olmak üzere zırhlı platformları tanksavar füzelerinden koruyacak Aktif Koruma Sistemleri ile ilgili yerli firmalar tarafından çalışmalar devam ediyor.

ASELSAN ve TÜBİTAK SAGE iş birliği ile yürütülen PULAT ve AKKOR Aktif Koruma Sistemleri projelerinde teslimat ve geliştirme çalışmaları devam ediyor. TÜBİTAK tarafından paylaşılan bilgiye göre Fırat modernizasyon projesi kapsamında belli sayıdaki M60TM tankına kazandırılan PULAT Aktif Koruma Sisteminde şu ana kadar 300’e yakın PULAT mühimmatı teslim edildi. Daha etkin PULAT Mühimmatı için ise TÜBİTAK SAGE bünyesinde çalışmalar sürüyor. Halihazırda yeni versiyon PULAT mühimmatının yıl içerisinde kalifikasyon testlerinin tamamlanması ve teslimatlarının gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

AKKOR projesinde ise mühimmat seviyesinde testler devam etmekte olup Yeni Nesil ALTAY tankında sistemin kullanılma girmesi hedefleniyor.

M60TM tankına entegre edilmiş PULAT mühimmat lançeri. Fotoğraf: millisavunma.com

PULAT

PULAT, entegre edildiği tank veya zırhlı araca doğru fırlatılan ATGM’leri fiziksel imha ile durduran bir Aktif Koruma Sistemi. Sistem; sahip olduğu radar ile fırlatılan tanksavarı tespit edip onun tanka geliş süresini hesaplayarak en uygun zaman ve mesafede tanksavarı imha ediyor.

Her bir tanka 6 adet fırlatıcı modülü entegre ediliyor ve bir veya birden fazla tehdide aynı anda angaje olunabiliyor. ASELSAN tarafından paylaşılan bilgiye göre  PULAT 360 derece koruma sağlayabiliyor.

Kaynak: M5

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close