KUZGUN mühimmatı tedarik sözleşmesi çok yakında imzalanacak - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

KUZGUN mühimmatı tedarik sözleşmesi çok yakında imzalanacak

Abone Ol 

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen KUZGUN Modüler Müşterek Mühimmat ailesinin tedarik sözleşmesi çok yakında imzalanacak.

TÜBİTAK tarafından paylaşılan bilgiye göre TÜBİTAK SAGE’nin kendi öz kaynaklar ile gelitştirdiği KUZGUN Modüler Müşterek Mühimmat ailesinin Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine kazandırılması için çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile TÜBİTAK SAGE arasında “KUZGUN Tedarik Projesi” bünyesinde sürdürülen görüşmelerde son aşamaya gelindi. Projede imzaların çok yakında atılması bekleniyor.

KUZGUN ailesi; KUZGUN-SS (Serbest Süzülen), KUZGUN-TJ (Turbojet Motorlu) ve KUZGUN-KY (Katı Yakıt Roket Motorlu) ve İHA’dan atılan KZUGUN-KY olmak üzere dört üyeden meydana geliyor. 100 kilogramdan düşük ağırlığa sahip KUZGUN ailesi bu sayede F-16, AKINCI, AKSUNGUR, HURKUŞ, HÜRJET ve MMU gibi hava platformları, SİDA’lar ve çeşitli boyulardaki su üstü gemi platformları ile kara platformlarından atılabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde de KUZGUN-KY’nin MARLIN SİDA’dan atış testi başarıyla gerçekleştirildi. Ailenin diğer üyeleri için geliştirme ve test çalışmaları da devam ediyor.

MARLIN SİDA’dan KUZGUN-KY atışı

KUZGUN ailesinin fırlatma şekli ve fırlatıldığı platforma göre azami menzil bilgileri şu şekilde:

Muharip Uçak (40.000 ft, 0.9M ile bırakma)

  • 180+ km (Turbojet Motorlu) KUZGUN-TJ
  • 110+ km (Serbest Süzülen) KUZGUN-SS

Silahlı İnsansız Hava Aracı (TİHA/SİHA)

  • 180+ km (Turbojet Motorlu) KUZGUN-TJ
  •  40+ km (Serbest Süzülme) KUZGUN-SS

Karadan / Denizden

  • 100+ km (Ek Fırlatma Motoru Süzülen) KUZGUN-SS
  • 180+ km (Ek Fırlatma Motoru TJ Motorlu) KUZGUN-TJ
  • 40+ km (Dahili Katı Yakıtlı Roket Motoru) KUZGUN-KY

KUZGUN ailesi, sağladığı esneklik ile geleceğin mühimmat ailesi konumunda. Mühimmatlar da güdüm olarak ANS / KKS, Lazer Arayıcı (LAB), Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı (IIR), Radar Arayıcı, HOJ, mmW Radar  gibi çeşitli opsiyonlar mevcut iken harp balığında da parçacıklı, delici, termobarik ve genel maksat gibi çeşitli seçeneklere sahip. KUZGUN ailesi bu esnekliği sayesinde hem konvansiyonel hem de asimetrik savaş ortamı için her türlü ihtiyacı karşılamaya aday.

Kaynak: M5

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close