Çekya, ABD'den sipariş ettiği H1 Hafif Taarruz helikopterinin ilkini teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çekya, ABD’den sipariş ettiği H1 Hafif Taarruz helikopterinin ilkini teslim aldı

Abone Ol 

Çek Cumhuriyeti, Amerikan havacılık devi Bell Textron’dan ilk H1 hafif taarruz helikopterlerini teslim aldığını açıkladı. 

Çekya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre teslimat, Washington’un Avrupa’ya Ukrayna’ya askeri silah ve teçhizat göndermesi karşılığında verdiği 200 milyon dolarlık tazminatın bir parçası olarak gerçekleştildi.

Şirketin Teksas’taki tesisinde, Çek savunma bakan yardımcısı Frantisek Sulc ve hava kuvvetleri komutanı Tuğgeneral Petr Cepelka’nın katılımıyla bir devir teslim töreni düzenlendi.

Prag, ülkenin eskiyen Mi 24V/35 helikopterlerinin yerini alması için 11 adet daha H1 helikopteri, sekiz adet UH-1Y Venom genel maksat helikopteri ve dört adet AH-1Z Viper saldırı helikopteri alacak.

Cepelka, yeni uçağın geniş LCD panelli cam bir kokpite ve entegre uydu ve ataletsel navigasyona sahip otomatik bir hava kontrol sistemine sahip olacağını açıkladı.

Verilen bilgilere göre ABD, Çek pilotların ve personellerin uçağın işletimi ve bakımının tüm kapsamını öğrenmelerini sağlamak için önümüzdeki iki yıl boyunca eğitim kursları düzenleyecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close