Yeni Hipersonik Füze Rus Pantsir-S'i Daha Ölümcül Hale Getiriyor - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Yeni Hipersonik Füze Rus Pantsir-S’i Daha Ölümcül Hale Getiriyor

Abone Ol 

Rusya’nın Pantsir-S uçaksavar füze sistemi, yeni bir hipersonik füze ile donatıldı. Sistem bu sayede subsonik füzeleri olan sistemlerden daha ölümcül hale geldi.

Rostec şirketinin Yüksek Hassasiyetli Sistemler Müdürü Valery Slugin, Pantsir-S uçaksavar füze sistemlerinin ses hızından (Mach 5) daha hızlı hareket eden yeni bir hipersonik füze ile donatıldığını açıkladı.

Slugin, “Bu değişiklik sayesinde artık füzenin savaş başlığına parçaların dağılması için büyük miktarda patlayıcı yüklemeye gerek yok: darbe hızı ne kadar yüksekse, parçaların verimliliği de o kadar büyük olur.” ifadelerini kullandı.

Rus Pantsir-S hava savunma füze sisteminin hizmet süresi boyunca dünya çapında 100 uçağı düşürdüğünü aktaran Valery Slugin, “Son zamanlarda geliştirdiğimiz ve hipersonik hızda hareket eden füze sayesinde sistem daha büyük başarı oranına ulaşacaktır.” dedi.

PANTSİR-S1 FÜZE SİSTEMİ

Pantsir-S1 (NATO adı: SA-22 Greyhound), S-400’ler de dâhil tüm uzun menzilli hava savunma sistemlerini, askeri ve sivil tesisleri korumak için tasarlanmış, yer tabanlı, kendinden tahrikli bir yüzeyden havaya füze / silah sistemidir.

Ayrıca kamyon şasisine monte edilen Pantsir’lerin, her biri saniyede 40 mermi ve 12 uçaksavar füzesi ateşleyebilen iki adet 30 milimetrelik topla donatılmıştır.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close