Wagner'in Trablus'tan çekilmesi bir son mu yoksa taktiksel bir manevra mı? - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Wagner’in Trablus’tan çekilmesi bir son mu yoksa taktiksel bir manevra mı?

Abone Ol 

Rus güvenlik şirketi Wagner’e mensup paralı askerlerin başkent Trablus’taki ön cephelerden çekilmeleri, Trablus etrafındaki saldırı ekseninde hızlı bir çöküşe yol açtı.

Libya‘nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter saflarındaki Rus güvenlik şirketi Wagner‘e mensup paralı askerlerin başkent Trablus’taki ön cephelerden çekilmeleri, Hafter milislerinin hükümet güçlerinin ilerlemesini engellemek için cadde, sokak ve evleri el yapımı patlayıcı (EYP) ve mayınlarla tuzaklamalarına rağmen, Trablus etrafındaki saldırı ekseninde hızlı bir çöküşe yol açtı.

Wagner’e bağlı paralı askerlerin Trablus’taki cephelerden ayrılmasıysa akıllara söz konusu hamlenin gerçek bir çekilme mi yoksa taktiksel bir manevra mı olduğu sorusunu getirdi.

Rusya’nın, Libya’ya bu kadar kolay çıkmak için girmediği görüşünü savunanlar, çıkacak olsaydı Libya’ya dördüncü nesil 14 savaş uçağını neden gönderdi? sorusunu yöneltiyor. Cezayir’in Soğuk Savaş dönemi Cumhurbaşkanlarından Huari Bumedyen’in, Rusların ülkesinden deniz üssü istemesi konusunda “Sovyetler bir yere giriyorsa oradan ebediyen çıkmazlar” sözleriyle bu isteği reddetmesi Kuzey Afrika coğrafyasının ortak belleğinde tazeliğini koruyor.

Libya hükümetinin, ülkenin batısındaki Zuvara kentinin 50 kilometre güneyinde, Trablus’un ise kuş bakışı yaklaşık 140 kilometre güneybatısında stratejik önemdeki Vatiyye Üssü’nden Hafter milislerini çıkarmasının ardından, Hafter milisleri ülkenin batısında peş peşe kayıplar vermeye başladı. Hafter’in sözcüsü Ahmed el-Mismari, Trablus’un güneyinde yeni pozisyonlara konuşlandıklarını ve tüm cephelerden 2-3 kilometre çekildiklerini duyurmuştu.

Wagner paralı askerlerinin Trablus’un 180 kilometre güney doğusundaki Beni Velid Havalimanı’na topluca çekildiğine dair görüntülerin ortaya çıkmasıyla, Mismari’nin söz konusu adımın tam manasıyla çekilme değil “taktiksel bir manevra” olduğu yönündeki açıklamaları ikna edici olmadı.

Öte yandan Libya’nın nüfuzlu kabilelerinden Verfalli kabilesinin Beni Velid şehrindeki ileri gelenlerinin, Rus paralı askerler ve Hafter milislerinin kendi kentlerinde kalmalarına karşı çıkmaları sebebiyle, Wagner’e mensup paralı askerler, 24 Mayıs’tan itibaren havayoluyla henüz bilinmeyen bir noktaya transfer edildi.

Beni Velid’e çekilen unsurların sayısının 1500’den fazla olması ve kentteki kabile baskısı artması sebebiyle hava yolunun yetersiz kalmasının ardından, Hafter milisleri ve Wagner’e mensup paralı askerler bu kez 26 Mayıs’ta 4 Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemi ve yüzlerce araçla karayoluyla ülkenin batısından çekildi.

Yerel kaynaklar Hafter milisleri ve paralı askerlerin Libya’nın orta kesiminde yer alan ve Trablus’un 650 kilometre güneyindeki Cufra Hava Üssü’ne çekildiğini belirtirken, söz konusu çekilmenin ABD Afrika Kuvvetleri Komutanlığı’nın (AFRICOM), Rusya’nın Libya’ya Wagner paralı askerlerine destek için gönderdiği savaş uçaklarının görsellerini paylaşması ile eş zamanlı gerçekleşmesi ise dikkati çekti.

Moskova yönetimi Hafter’in kendisini Libya’nın tek hakimi olarak ilan etmesini kabul etmemişti. Bununla eş zamanlı, Hafter yanlısı Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, Rusların nisan ayı sonunda Hafter ile temasa geçerek durumun uçurumun eşiğinde olduğunu değerlendirdiğini ve Hafter’den ateşkes çağrısında bulunmasını talep ettiklerini söyledi.

Wagner Libya’nın geleceğine bir Rus kancası mı?

Wagner’in geri çekilmesi akıllara Moskova’nın Libya’dan tamamen geri çekilme kararı mı aldığı yoksa taktiksel bir hamle mi yaptığı sorusunu da beraberinde getiriyor.

Rusya’nın, Libya’ya bu kadar kolay çıkmak için girmediği görüşünü savunanlar, çıkacak olsaydı Libya’ya dördüncü nesil 14 savaş uçağını neden gönderdi? sorusunu yöneltiyor. Cezayir’in Soğuk Savaş dönemi Cumhurbaşkanlarından Huari Bumedyen’in, Rusların ülkesinden deniz üssü istemesi konusunda “Sovyetler bir yere giriyorsa oradan ebediyen çıkmazlar” sözleriyle bu isteği reddetmesi Kuzey Afrika coğrafyasının ortak belleğinde tazeliğini koruyor.

Akdeniz’in güneyinde bir Rus deniz veya hava üssünün kurulması Moskova’nın eskiden beri peşinde olduğu stratejik hedefler arasında gösteriliyor. Fransa’nın Hafter yanlısı tavrıyla birleşik bir Avrupa politikasını zora soktuğu, ABD’nin yaklaşan seçime odaklandığı ve uluslararası düzenin de küresel salgınla meşgul olduğu bir dönemde Libya, Rusya’nın NATO’yu Akdeniz’in güneyinden abluka altına alması için tarihi bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

Wagner ile Hafter arasında mali sıkıntılar nedeniyle sorunlar var

Rusların şu anda Libya’dan çekilmesi abartılı bir beklenti gibi görünüyor. Fakat Wagner’e bağlı paralı askerlerin başkentin güneyinden ayrılmasının, Hafter’e Rusların desteği olmaksızın Libya hükümeti güçleri karşısında Trablus saldırısının başarılı olma şansı bulunmadığını göstererek “darbeci generali” Moskova’nın şartlarına razı etmek amacı taşıdığı yorumu yapılıyor.

Rusya, 2016’da Suriye’deki Beşşar Esed rejimine de aynı şekilde yaklaşmış ve askerlerinin ülkesinden kısmi olarak çekildiğini duyurarak rejim üzerinde baskı kurmuştu.

Moskova yönetimi Hafter’in kendisini Libya’nın tek hakimi olarak ilan etmesini kabul etmemişti. Bununla eş zamanlı, Hafter yanlısı Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, Rusların nisan ayı sonunda Hafter ile temasa geçerek durumun uçurumun eşiğinde olduğunu değerlendirdiğini ve Hafter’den ateşkes çağrısında bulunmasını talep ettiklerini söyledi.

Arap basınında, Wagner’in Hafter’den ödeme alma konusunda sorunlar yaşadığı, Wagner’in, Trablus’a girememesi sebebiyle “darbeci generalin” askeri kabiliyetine güveninin sarsıldığı, paralı askerler arasında çok sayıda can kaybı olduğu ve ölenlerin ailelerine ödenmesi gereken ek bir maliyet oluşturduğu yönünde haberler çıkmıştı.

ABD’nin Rusya’nın Libya’daki varlığını “terör örgütü DEAŞ’tan daha tehlikeli” görmesine rağmen Wagner’in Libya’dan tamamen ayrılması şu an için uzak bir ihtimal olarak görülüyor. Rusya’nın Akile Salih’i Hafter’in önüne geçirme planında Wagner itici güç olarak görev alabilir.

Libya hükümetine bağlı SİHA’lar Wagner’in etkinliğini kırdı

Hükümete bağlı silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) Beni Velid bölgesindeki Hafter milislerinin yakıt kamyonlarını, silah ve mühimmatlarını hedef almasıyla milisler ve paralı askerlerin ikmal hatları kesildi. Havadan sıkı tutulan bu ambargo, Wagner unsurlarının savaştaki etkinliğini belirleyici biçimde düşürdü.

Wagner paralı askerleri, Aralık 2019’da savaşa katıldıkları sırada Trablus’un güneyindeki hassas noktalara girdikten sonra belirli mevzilerde Hafter lehine askeri katkı yapmıştı. Ancak Mayıs ayına gelindiğinde paralı askerler savaşın ön hatlarından tamamen çekildi.

Wagner’in 1500 ile 2 bin arasındaki unsuru ile cephelerden çekilmesinin ardından Hafter sözcüsü Mismari’nin Trablus’un güneyinde yeniden konuşlanacakları konusundaki açıklaması, Hafter milislerinin savaş alanında dengesiz olarak yerleştirildiğinin göstergesi olarak yorumlanıyor.

Akile Salih ve Rusya Hafter’i devirecek mi?

Libya’nın doğusundaki bazı kabilelerin, çocuklarının batı bölgesindeki cephelere gönderilmesi konusunda rahatsız olduğu ülke içinde sıkça zikrediliyor.

Hafter’in ülkenin batısında arka arkaya aldığı yenilgiler, ülkenin doğusunda sahip olduğu otoritesine de darbe vurdu. Barka bölgesindeki kabileler, Ruslara Hafter için alternatif olan güvenilir bir müttefik olarak sundukları Akile Salih’in etrafında toplanmaya başladı.

Hafter’in henüz Vatiyye Askeri Üssü’ndeki yenilgisi ortaya çıkmadan önce kendi taraftarlarını sokağa çağırarak ilan ettiği darbe girişiminin arkasında Akile Salih’in Ruslarla daha yakın temasa geçmesinin olduğu belirtiliyor.

Akile Salih’in sözde “Libya Ulusal Ordusu Başkomutanı” sıfatıyla sözde Libya Ulusal Ordusunun Genelkurmay Başkanı Abdurrazık en-Nazuri ve Hava Kuvvetleri Komutanı Sakr el-Caruşi ile birlikte, Hafter’in olmadığı bir toplantıda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesi, Rusya’nın, Wagner’in desteğiyle Hafter’in yerine Akile Salih’i getirme niyeti olarak görülüyor.

Sonuç olarak ABD’nin Rusya’nın Libya’daki varlığını “terör örgütü DEAŞ’tan daha tehlikeli” görmesine rağmen Wagner’in Libya’dan tamamen ayrılması şu an için uzak bir ihtimal olarak görülüyor. Rusya’nın Akile Salih’i Hafter’in önüne geçirme planında Wagner itici güç olarak görev alabilir.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close