Türkiye'nin yeni balistik füzesi: TAYFUN - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Türkiye’nin yeni balistik füzesi: TAYFUN

Abone Ol 

18 Ekim günü Rize’den Sinop açıklarına fırlatılan ve adı TAYFUN olarak duyurulan Türkiye’nin yeni balistik füzesi ile ilgili doğrudan veya dolaylı pek çok haber yapıldı.

Şu ana kadar füze ile ilgili yapılan resmi açıklamaları sizler için derledik.

Füze ile ilgili ilk resmi açıklama Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan geldi. A Haber’de açıklamalarda bulunan Varank, ” TAYFUN projesi, 500 kilometrenin üzerinde menzili olan bir balistik füze projesi. ROKETSAN’ın kendi Ar-Ge’si ile geliştirilip, üretildi. Daha iyilerini yapacak kabiliyete halihazırda sahibiz ve bu kapsamda projelerimiz devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

21 Ekim’de füze ile ilgili ikinci açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. İstanbul Üniversitesi Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda “Blokzincir İstanbul” programında açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Artık bizim TAYFUN’umuz var. Bunlar artık bir yerlere de işaret oluyor ve zevkle takip ediyoruz. Bunları şimdi çok daha ileriye taşımanın gayreti içerisindeyiz.” dedi.

Son açıklama ise yine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 29 Ekim (bugün) tarihinde yapıldı. Erdoğan, yerli ve milli otomobil Togg’un seri üretiminin gerçekleştirileceği Gemlik Kampüsü’nün açılış törenindeki konuşmasında,  “İşte TAYFUN füzeleri atılmaya başladı, Yunan ne yapmaya başladı ? Hemen televizyon yayınlarında, gazetelerinde TAYFUN onların gündemine girdi. Daha durun bakalım daha bunun arkası gelecek.” sözlerine yer verdi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close