Türkiye'den Akdeniz'de gövde gösterisi: 17 uçak, 8 fırkateyn... - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Türkiye’den Akdeniz’de gövde gösterisi: 17 uçak, 8 fırkateyn…

Abone Ol 

Milli Savunma Bakanlığı, Hava Kuvvetlerine ait uçakların, Deniz Kuvvetlerine ait gemilerle uzak mesafe harekât görevlerinin kesintisiz olarak icra edilmesini denemek ve geliştirmek maksadıyla Akdeniz’de eğitim faaliyetleri icra ettiğini açıkladı.

Türkiye’deki harekat merkezlerinden komuta edilen ve başarıyla tamamlanan eğitim ile uzak mesafe harekat görevlerinin kesintisiz icra edilmesinin denemesi de yapıldı.

TSKdan Akdenizde gövde gösterisi

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanlıklarına bağlı unsurlar tarafından Akdeniz’de açık deniz eğitimi icra edildi.

TSKdan Akdenizde gövde gösterisi

Müşterek olarak planlanan eğitim, Türkiye’deki harekat merkezlerinden komuta edildi.

Uzak mesafe harekat görevlerinin kesintisiz icra edilmesinin denemesi ve geliştirilmesinin amaçlandığı açık deniz eğitimine, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 17 uçak, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 8 fırkateyn ve korvet katıldı.

TSKdan Akdenizde gövde gösterisi

Faaliyete katılan uçaklar Eskişehir’de konuşlu Muharip Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi (BHHM), 8 fırkateyn ve korvet ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığının harekat kontrolünde ve Kuzey Görev Grup Komutanlığı taktik komutasında görevlerini icra etti.

TSKdan Akdenizde gövde gösterisi

Açık deniz eğitimine katılan deniz unsurları, tatbikat öncesinde Akdeniz’in değişik bölgelerindeki yerlerini aldı. Türk kara sularından itibaren yaklaşık 2 bin kilometrelik rota boyunca gerçekleşen ve yaklaşık 8 saat süren görev kapsamında komuta kontrol usulleri denendi, havada yakıt ikmal, deniz-hava müşterek eğitimi ile hava ve deniz resmi aktarım eğitimleri gerçekleştirildi.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close