TÜBİTAK SAGE tarafından yerli imanlarla geliştirildi: Almanya dahil 6 ülkeye ihraç ediliyor - M5 Dergi
Savunma Haberleri

TÜBİTAK SAGE tarafından yerli imanlarla geliştirildi: Almanya dahil 6 ülkeye ihraç ediliyor

Abone Ol 

TÜBİTAK SAGE’nin kurumsal hesabından paylaşılan bilgilere göre modern akıllı mühimmat sistemlerinde kullanılan tek kullanımlık elektrokimyasal güç kaynağı ısıl pilde önemli gelişmeler kaydedildi. Söz konusu piller füze, güdüm kiti, akustik karıştırıcı ve aldatıcı, tapa, güdümlü topçu mühimmatı ve uçakların acil fırlatma iskemlesinde kendine kullanım yeri buluyor.

SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş kişisel sosyal medya hesabından kurumun son çalışması hakkında bilgi paylaştı. Okumuş, Almanya dahil olmak üzere bugüne kadar altı ülkeye ısıl pil ihraç edildiğini, yeni pazarların gündemde olduğunu ifade etti. Okumuş, ihraç kısıtına tabi bu stratejik üründe yerli sanayi ihtiyacının da karşılandığını milyonlarca dolar değerinde ithalatın önüne geçildiğini hatırlattı.

Türkiye’nin tek ısıl pil tedarikçisi olan TÜBİTAK SAGE, milli projelerde yurt dışı bağımlılığın azatılması amacıyla 2002 yılında ısıl pil teknolojisini geliştirme çalışmalarına başladı.

Isıl piller 20 yıl boyunca bakım gerektirmeden kullanıma hazır bekleyebilen özel pillerdir. Yıllarca kullanımı beklerken tetiklendiğinde 500 milisaniye içinde aktive olurlar. Çok geniş bir ısı yelpazesinde çalışma verimi düşmeden görevlerini icra ederler.

SAGE’den Isıl Kazanç

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close