TCG Anadolu Görev Grubu'na yerli Muhafızlar - M5 Dergi
Savunma Haberleri

TCG Anadolu Görev Grubu’na yerli Muhafızlar

Abone Ol 

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, SETA (Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı)’nın SSB ile ortak canlı yayınına konuk oldu.

TCG Anadolu (L 400) amfibi taarruz gemisinin geleceği ve yardımcı gemiler hakkında soruları yanıtlayan Prof. Dr. Demir, bu tür platformların yalnız başına görevlendirilmeyeceğinin altını çizdi. Hâlihazırda inşa çalışmaları ya da Ar-Ge süreçleri devam eden çok sayıda platform olduğu işaret edilirken bunlardan en önemli ikisinin TF-2000 sınıfı muhripler ve MilDen (Milli Denizaltı) Projeleri olduğu vurgulandı. Başkan Demir, bahse konu gemiler aktif göreve başladığında bölgede önemli bir güç çarpanı oluşturacağını ve TCG Anadolu Görev Grubu’nda mutlaka yer alacaklarını sözlerine ekledi.

Tahrik sistemleri hususunda çeşitli alanlarda farklı tür motorlar üzerinde çalışmaları sürüyor. Prof. Dr. İsmail Demir, küçük İHA motorlarından büyük boyutlu kara aracı tahrik sistemlerine kadar çeşitli piston motorlara ek olarak havacılık alanında farklı gaz türbin itki donanımı için çalışmaların sürdüğünü belirtti. Ayrıca elektrikli ve hibrit tahrik sistemleri gibi yeni nesil donanımlar üzerine çalışmalar ise sürüyor.

Mülakatta, uydu alanında yapılan çalışmalara da değinildi. Yerli imkânlarla yörüngeye ulaşacak ilk uydular için 2025 yılı işaret edilirken katı yakıtlı, sıvı yakıtlı ve hibrit uydu fırlatma sistemleri üzerine çalışmalar ise sürüyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close