Altay Tankı için üretim zamanı - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Altay Tankı için üretim zamanı

Abone Ol 

Prof. Dr. Demir, Altay ana muharebe tankının seri üretim safhasına dair önemli açıklamalarda bulundu. Hâlihazırda motor nedeniyle imalat sürecinde aksaklıklar yaşanan platformlarda alternatif bir ara çözüme gidilecek.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, SETA (Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı)’nın SSB ile ortak canlı yayınına konuk oldu.

Prof. Dr. Demir, Altay ana muharebe tankının seri üretim safhasına dair önemli açıklamalarda bulundu. Hâlihazırda motor nedeniyle imalat sürecinde aksaklıklar yaşanan platformlarda alternatif bir ara çözüme gidilecek. Bu çerçevede, projenin prototip çalışmaları için yurt dışından hazır olarak tedarik edilen motor/güç paketleri kullanılarak üretime başlanacak. Böylece kısmî üretim safhasında imal edilecek ilk Altay ana muharebe tankları Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girecek.

Hâlihazırda envanterde kullanımda olan tanklara da değinen Prof. Dr. Demir, geçmişte birtakım tanka yapılan iyileştirme ve modernizasyon çalışmalarının altını çizdi. Geçmişte modernize edilen tankların kabiliyetlerinin geliştirileceği ve ek olarak ilave tankların da modernize edileceği belirtildi.

Türk Kara Kuvvetleri envanterinde görev yapan M60T Sabra tankları, ASELSAN ana yükleniciliğinde Fırat modernizasyonuna tabi tutulmuştu. Yeni tanklar ise M60TM Fırat Sabra olarak anılmakta. TSK bünyesinde hâlihazırda Leopard 2A4, M60TM Fırat Sabra, M60T Sabra, M60 Patton ve M48A5T1 ve T2 tankları görev yapmakta.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close