Tank avcısı 'Kaplan' TSK'ya teslim ediliyor - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Tank avcısı ‘Kaplan’ TSK’ya teslim ediliyor

Abone Ol 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin kara unsurları, tanksavar kuleleriyle donatılan yeni silah taşıyıcı araçlarına kavuşuyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçlarının karşılanması kapsamında yürütülen Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında ilk teslimatın yarın gerçekleştirileceği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türkiye’nin zırhlı kara aracı üreticilerinden FNSS arasında imzalanan sözleşme kapsamında yürütülen Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi’nde ilk teslimat yarın yapılacak.

Bu kapsamda 2 adet Kaplan paletli tip tanksavar aracı, proje takvimine uygun şekilde güvenlik güçlerinin kullanımına sunulacak.

Bu yıl gerçekleştirilen 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’19) ilk kez sergilenen Kaplan, proje kapsamında zorlu performans ve atış testlerinden başarıyla geçti.

Kara Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde bulunan ve yurt içinde üretilen tanksavar füzeleri, muharebe etkinliğini artıracak şekilde, özel geliştirilen tanksavar kuleleriyle zırhlı araçlara entegre edildi.

260 ARAÇ TESLİM EDİLECEK

Projeyle paletli ve tekerlekli tipte toplam 260 tanksavar sistemi kullanıma sunulacak.

FNSS, Türkiye’nin “yeni nesil tank avcısı” Kaplan araç ailesinin en hafif üyesini paletli tip, Pars 4×4 aracını ise tekerlekli tip tanksavar aracı olarak geliştirdi. Araçların taşıdığı tanksavar kulesine Kornet-E ve ROKETSAN’ın OMTAS füzesi başarıyla entegre edildi.

Paletli ve tekerlekli araçların seri üretimlerinin 2021’de tamamlanması ve 260 aracın tamamının Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.

Paletli tanksavar aracı Kaplan, ana muharebe tanklarıyla ortak hareket yeteneğine sahip, otomatik şanzımanlı, yeni nesil bir zırhlı muharebe aracı olarak tasarlandı. Araç, farklı alt sistemlerin entegre edilmesiyle her türlü görevi yerine getirmeye olanak sağlayan bir platform olarak geliştirildi.

Kaplan, dünya ordularındaki benzerleri arasında en moderni olmakla birlikte, mayın ve zırh korumasına sahip, düşük ağırlığı sayesinde farklı görevlerde de kullanılabilecek bir platform olarak dikkat çekiyor.

KAPLAN-STA

KAPLAN-STA; ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip, otomatik şanzımanlı, yeni nesil bir zırhlı muharebe aracıdır. Araç, farklı alt sistemlerin entegre edilmesi suretiyle her türlü görevi yerine getirmeye olanak sağlayan bir platform tasarımına sahiptir.

Tanksavar silah sistemi taşıması için geliştirilen KAPLAN-STA, dünya ordularındaki benzerleri arasında en moderni olmakla birlikte, mayın ve zırh korumasına sahip; düşük ağırlığı sayesinde, farklı görevlerde de kullanılabilecek bir platform olarak tasarlanmıştır. Modern atış ve komuta kontrol yeteneklerine sahip olarak geliştirilen tanksavar silah sistemi ile atışa hazır tanksavar füzesinin yanı sıra eş eksenli 7,62 mm makinalı tüfek ile de teçhiz edilmiştir.

5 yol tekerleğine ve düşük siluete sahip paletli bir araç olan KAPLAN-STA; soğuk ve sıcak iklim koşullarında, çamurlu/engebeli arazilerde ve asfalt veya stabilize yollarda, yüksek hızla hareket edebilir.

KAPLAN-STA, sınıfındaki, amfibi özelliğine sahip az sayıdaki araçtan biridir. Aracın arkasında yer alan 2 adet suda itki sistemi, derin ve akıntılı sularda operasyon yapmaya olanak sağlar. Hazırlıksız olarak suya girebilen KAPLAN-STA aracının gövdesi, balistik malzemelerden, balistik kaynak tekniği ile birleştirilerek imal edilir. Güç grubu kabini ile genişletilmiş sürücü bölmesi, aracın ön kısmında yer alırken; nişancı ve komutan mahalleri, aracın orta kısımda bulunur. Geriye kalan arka kısımda ise nişancı yardımcısı ve ilave personel bölümü yer alır.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close