T129 ATAK Nijerya yolcusu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

T129 ATAK Nijerya yolcusu

Abone Ol 

Njerya, Türkiye’den T129 ATAK Taarruz Helikopteri satın alıyor.

Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari tarafından bugün sunulan 2023 Bütçe teklifinde Nijerya ordusu için 6 adet T129 ATAK helikopteri için ek ödeme yapılacağı belirtildi. Böylece Nijerya’ya T129 ATAK satışı kesinleşmiş oldu.

Daha önce CNN Türk’te Hakan Çelik’in sunduğu Hafta Sonu programına 18-22 Temmuz’da Farnborough Airshow’da konuk olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil’de Nijerya’ya T129 ATAK ihracatının yakında gerçekleştirileceğini belirtmişti

Türk Silahlı Kuvvetlerinin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye’ye özgü milli kabiliyetler kullanılarak geliştirilen Atak, kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olarak dikkati çekiyor.

İlk teslimatı 2014 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığına yapılan Atak’tan bugüne kadar 70’ten fazla üretildi. Türk savunma sanayisinin yeni kabiliyetler kazandırdığı Atak helikopteri, güvenlik güçleri tarafından etkin şekilde kullanıyor. 3 saat havada kalabilen, 5 ton kalkış ağırlığına sahip Atak, taarruz, hassas angaje, silahlı keşif, silahlı destek, silahlı koruma, hava savunma sistemlerini tahrip, derin taarruz, meskun mahal muharebesi gibi görevleri başarıyla yerine getiriyor.

Atak helikopterinin üretim ve geliştirme sürecinde elde edilen kabiliyetlerle TUSAŞ, Gökbey Genel Maksat Helikopteri, Atak-2 Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri ve 10 Ton Sınıfı Genel Maksat Helikopteri gibi özgün projeler hayata geçirildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close