Avustralya Donanması dördüncü Armidale sınıfı devriye botunu emekliye ayırdı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Avustralya Donanması dördüncü Armidale sınıfı devriye botunu emekliye ayırdı

Abone Ol 

 Avustralya Kraliyet Donanması, Armidale sınıfı devriye botu HMAS Glenelg’i Darwin’de düzenlenen bir törenle hizmet dışı bıraktı.

Glenelg, sınıfında bu yıl emekli olan ikinci tekne ve 2014 yılında bir yangında kullanılamaz hale gelen HMAS Bundaberg’i saymazsak, son iki yılda dördüncü.

HMAS Glenelg, 2008 yılında hizmete girmesinden bu yana, sınır koruma operasyonlarının bir parçası olarak Avustralya Federal Polisi ile birlikte çalıştı. Augury (Filipinler) ve Solania (Güney Batı Pasifik) operasyonlarında hizmet vermiştir.

Avustralya Filosu Komutanı Tuğamiral Jonathan Earley, törene katıldı ve geminin 14 yıllık hizmetinden bahsetti.

Tuğamiral Earley, “HMAS Glenelg ve gemide görev yapan personelimiz, ulusal çıkarlarımıza önemli katkılarda bulundular” dedi.

“Profesyonel ve özverili ekipler, ulusumuzun sınırlarını ve açık deniz çıkarlarını korumuştur. Bugün geleceğimize ve filomuzun devam eden yenilenmesine bakarken katkıları için minnettarız.”

Avustralya 2004 ve 2008 yılları arasında bu modelde toplam 14 tekne inşa etti. Şu anda bunların yerini kademeli olarak Arafura sınıfı gemiler alıyor, bunlardan ilki Aralık 2021’de denize indirildikten sonra bu yıl hizmete girecek. Armidale sınıfı, donanmanın Avustralya’nın deniz bölgesi ve yakın bölgesinde devriye gezme kapasitesini artırıyor. Yeni gemiler ayrıca Armidale sınıfından çok daha fazla menzile ve görev süresine sahip olacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close