Ukrayna ABD'den 200 adet daha zırhlı araç alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna ABD’den 200 adet daha zırhlı araç alacak

Abone Ol 

 ABD’li yetkililer salı günü, 200 MaxxPro mayına dayanıklı araç da dahil olmak üzere Ukrayna’ya ek 625 milyon dolarlık yardım yapılacağını duyurdular.

Ukrayna için yeni Amerikan yardım paketi, bir grup MaxxPro aracını içeriyor.

MaxxPro, ABD ordusunun mayına dayanıklı pusuya karşı korumalı araç programı için geliştirilmiş 4×4 zırhlı bir araçtır.

Araç, ABD Deniz Piyadeleri liderliğindeki ABD Ordusunun Mayına Dayanıklı Pusuya Karşı Korumalı araç programının yanı sıra ABD Ordusu liderliğindeki benzer bir Orta Mayın Korumalı Araç programında yer almak üzere tasarlandı. MRAP’ler, kullanım ve yolcu bölmesi alanına bağlı olarak kategori 1 veya kategori 2 olarak sınıflandırılıyor.

MaxxPro temel model, International 7000 şasisine monte edilmiş V şeklinde bir gövdeye sahip bir mürettebat kabini kullanır. V-gövde, içindekileri korumak için bir kara mayının veya el yapımı patlayıcı cihazın patlamasının etkisini araçtan uzaklaştırır.

Navistar Defence’ye göre araç, operasyonel hazırlık göz önünde bulundurularak tasarlandı ve hızlı onarım ve bakım sağlamak için standart hale getirilmiş, kolay bulunabilen parçalar kullanıyor. Zırhlı gövde, diğer MRAP’lerde olduğu gibi kaynak yerine birbirine cıvatalanmıştır. Bu, sahada onarımı kolaylaştırır ve Navistar’ın MaxxPro için daha büyük üretim kapasitesine katkıda bulunan bir faktördür.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close