Super Tucano ilk uçuşunu gerçekleştirdi - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Super Tucano ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Abone Ol 

Sierra Nevada Corporation (SNC) ve Embraer Defense & Security tarafından Nijerya Hava Kuvvetleri (NAF) için üretilecek 12 adet A-29 Super Tucano Hafif Taarruz Uçağı (LARR)’ndan ilki, ABD’nin Florida eyaletindeki üretim hattında ik uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Nijerya Hava Kuvvetleri için üretilen ilk A-29 Super Tucano’nun, Colorado’da son testlerini yapması ve NAF pilotlarının eğitimine sunulması planlanıyor. Nijerya’ya ilk Super Tucano teslimatı ise 2021 yılında gerçekleştirilecek

A-29 Super Tucano

Halihazırda dünya genelinde 15 ülke tarafından kullanılan A-29 Super Tucano, düşük maliyetli yakın hava desteği ve keşif görevleri için geliştirilmiştir.

SavunmasanayiST’de yer alan habere göre, Sierra Nevada Corporation (SNC) ve Embraer Defense & Security tarafından üretilen Super Tucano, çok güçlü bir turboprop motora sahiptir. Engebeli arazilerden bile iniş-kalkış gerçekleştirebilen Super Tucano, ABD Hava Kuvvetleri Askeri Tip Sertifikasına sahip dünyadaki tek hafif saldırı uçağıdır.

Toplam uzunluğu 11.38 metre olan A-29; 11.14 metre kanat genişliğine ve 3.97 metre yüksekliğe sahiptir. Azami 1.650 deniz mili menzili bulunan uçak; 3.5 saat havada kalış süresine, 5.4 ton azami kalkış ağırlığına, 1.55 ton faydalı yük kapasitesine ve 35.000ft servis irtifasına sahiptir.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close