Rusya Pantsir-S1'lere İHA güncellemesi yapacak - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Rusya Pantsir-S1’lere İHA güncellemesi yapacak

Abone Ol 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Suriye’de düzenlediği Bahar Kalkanı Harekâtı, insansız hava araçlarının (İHA) düzenli ordu unsurları üzerine yoğun kullanıldığı ilk hibrit savaş deneyimi olarak tarihe geçti.

Operasyon boyunca Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki Anka, Anka-S ve Bayraktar TB2 insansız hava araçları, MAM-L atışları ile çok sayıda zırhlı aracı ve hava savunma sistemini bertaraf etme başarısını göstermişti. İHA akınlarından en çok muzdarip olan platformlardan biri de Rus üretimi Pantsir-S1 hava savunma sistemleri oldu. Suriye’nin arından Libya’da da çok sayıda Pantsir’in İHA taaruzundan nasibini alması üzerine Rusya, harekete geçti.

Rus savunma sektöründen bir kaynağın Rus TASS Haber Ajansı’na verdiği demeçte, Pantsir-S1 kundağı motorlu hava savunma sistemlerinde bazı iyileştirmeler yapılacağı açıklandı.

İyileştirme çalışmaları kapsamında özellikle platformların insansız hava araçlarına karşı kabiliyetleri gözden geçirilerek birtakım geliştirmeler yapılacak. Bu kapsamda araçların ihraç modelleri için önemli iyileştirmeler yapılması da gündemde.

C4Defence’de yer alan habere göre, Pantsir-S1’lerin mini quadrokopterlerden büyük İHA’lara kadar olan yelpazade tüm İHA’lara karşı etkinliğinin artırılacağı belirtilen çalışmalar kapsamında platformun radar ve elektronik donanımında önemli değişikliklerin yapılması gündemde.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close