Avustralya ve Hindistan'dan savunma işbirliği anlaşması - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Avustralya ve Hindistan’dan savunma işbirliği anlaşması

Abone Ol 

Avustralya Başbakanı Scott Morrison ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi tarafından yapılan açıklamaya göre, Avustralya ve Hindistan “Kapsamlı Stratejik Ortaklık” kapsamında Avustralya ile Hindistan arasında iki önemli savunma işbirliği anlaşması imzaladı.

Avustralya ve Hindistan “Karşılıklı Lojistik Destek Düzeni” ve “Savunma Bilim ve Teknoloji Uygulama Düzeni, iki ülke arasındaki savunma işbirliğini derinleştirmek için bir çatı yapısı sunmaktadır.

Avustralya Savunma Bakanı Linda Reynolds, Hindistan’ın Avustralya için önemli bir güvenlik ortağı olduğunu söyledi.

Bakan Reynolds, “İstikrarlı ve başarılı bir Hint-Pasifik’i desteklemek için birlikte çalışmaya güçlü bir şekilde ilgi duyuyoruz.” dedi.

Karşılıklı Lojistik Destek Düzeni, askeri birlikte çalışabilirliği arttırarak, giderek karmaşıklaşan askeri angajmanı ve bölgesel insani felaketlere daha fazla müşterek yanıt verebilirlik sağlayacak.

Defenceturk.com’da yer alan habere göre, bu düzenleme, denizaltı karşıtı muharebeye odaklanan bugüne kadarki en karmaşık tatbikat olduğu iddia edilen AUSINDEX 2019’un başarısı temel alınarak daha fazla Çapraz-Ordu ilişkisi kapsamında askeri etkinliklerin yolunu açıyor.

Bilim ve Teknoloji Uygulama Düzeni kapsamında, her iki ülkenin de COVID-19 pandemisine yanıt olarak önemli katkılarda bulunan savunma bilimi ve teknoloji araştırma organizasyonları arasında daha iyi bir işbirliğinin de kolaylaşacağı ifade ediliyor.

Linda Reynolds, “Şimdi Hint ve Avustralya savunma organizmaları için araştırma işbirliğimizi geliştirmek ve bu hızlı değişim ve artan tehdit çağında teknolojik üstünlüğümüzü korumaya yardımcı olacak savunma yeteneklerini geliştirmek için sağlam bir yapıya sahibiz.” dedi.

Reynolds açıklamasının devamında, “Bu anlaşmalar Hindistan ve Avustralya’nın elverişli bir küresel işbirliğine olan güçlü bağlılığını yansıtıyor.” ifadelerini paylaştı.

Avustralya ve Japonya, Çin’e Karşı Savunma Bağlarını Güçlendirme Kararı Aldı

Kasım 2019’da Avustralya Savunma Bakanı Linda Reynolds, Japon meslektaşı Kono Taro ve Japon Başbakan Abe Shinzo ile ikili savunma ilişkilerini daha da güçlendirmek için ilk Japonya ziyaretini yapmıştı.

Bakan Reynolds’ın ziyaretine 22 Avustralya savunma sanayii şirketinin eşlik etmesiyle, Avustralya’nın Japonya’ya yönelik ilk Savunma Ticaret Misyonu gerçekleştirilmiş oldu.

Ziyaret sırasında görüşen Bakanlar ayrıca “Avustralya, Japonya ve ABD arasında savunma işbirliğini geliştirme niyetlerini” yineledi.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close