Modernize edilmiş Leopard 2'de ilk teslimat - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Modernize edilmiş Leopard 2’de ilk teslimat

Abone Ol 

Bölgede artan Rus faaliyetleri ve değişen muharebe sahası koşullarına uyumluluk gibi nedenlerle Baltık ülkeleri, ordularını yenilemeye devam ediyor. Bu kapsamda Almanya, modernize edilen ilk parti Leopard 2 tanklarını son kullanıcıya teslim etti.

Danimarka Kraliyet Kara Kuvvetleri, ilk parti Leopard 2A7 tanklarının kabul faaliyetlerini tamamladı.

Envanterindeki Leopard 2A5 tanklarının A7 seviyesine yükseltilmesi için Almanya ile anlaşma imzalayan Kopenhag, ilk platformlarını teslim almaya başladı.

Modernizasyon işlemleri yüklenici ülkede tamamlanan platformların, Danimarka Kraliyet Ordusu’nun ateş gücünde önemli artış sağlaması bekleniyor.

Holstebro’da konuşlu Dragoon Kışlası’nda düzenlenen törende Jutland Dragoon Alayı komutanı Albay Anders Poulsen, modern muharebe koşullarını eksiksiz sağlamanın önemine vurgu yaptı.

Albay Poulsen; ateş gücü, hareketlilik ve bekâ kabiliyetinin günümüz koşullarına uyumluluğuna dikkat çekti.

LEOPARD 2 TANKI

Leopard 2 Alman yapımı 3. nesil bir ana muharebe tankıdır. 1970’lerde geliştirilmeye başlanan tank, 1979’da Alman ordusunun bünyesine katılmış ve Leopard (şimdiki adı Leopard 1) tankları ile değiştirilmiştir.

Değişik çeşitlemeleri Alman ordusu tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca İngiltere ve Fransa dışındaki birçok AB ülkesi de bu tankı tercih etmektedir.

Tankın iki gelişim süreci vardır. Leopard 2A4 tipine kadar olanları düz bir kuleye sahipken Leopard 2A5 tiplerinden itibaren eğimli kuleye geçilmiştir.

Bütün tipler elektronik atış sistemine, lazer mesafe ölüçücüye, tamamen stabile edilmiş topa ve termal kameraya sahiptirler.

4 metre derinlikteki sulardana basarak geçebilir ve şnorkel baca, sayesinde suyun içinde kalabilir, 1 metre yüksekliğindeki duvarları aşabilir.

1500 beygir gücünde V12 dizel motoruna sahiptir, bu motor tankın 70 km/s hız yapmasına olanak sağlar.

LEOPARD 2A7

İlk kez Eurosatory 2010 sırasında gösterilen Leopard 2A7 , Bundeswehr tarafından test edilmiştir. 2012 yılından itibaren 50 adet Alman Leopard 2 tankının 2A7 seviyesine çıkarılması planlanmaktadır.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close