Milyar dolarlık Patriot anlaşması - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Milyar dolarlık Patriot anlaşması

Abone Ol 

Dünya genelinde etkili olan virüs salgını, savunma sektöründe de kötü etkilere neden oldu. Firmalar gelir-gider beklentilerinde revizyona gitmek zorunda kalsa da siparişler kesilmiş değil.

COVID-19’da ağır etkilenen ülkelerden biri olan ABD, ülkenin önde gelen firmalarından Lockheed Martin ile yeni bir tedarik anlaşması imzaladı. 6,07 milyar Amerikan Doları tutarındaki kontrat kapsamında şirket, MIM-104F Patriot PAC-3 (Patriot Advanced Capability-3) MSE (Missile Segment Enhancement) hava savunma sistemi üretecek. 2023 yılına kadar geçerli olacak sözleşme; füze, fırlatıcı ve modifikasyon kitleri, ilişkili donanım ve lojistik destek kalemlerini içeriyor.

Hava savunma füzelerinde alışılageldik patlayıcı dolu harp başlığı ile imha metodunun aksine PAC-3’ler, hedefe çarparak imha sağlıyor. İmha olasılığının yükselmesi içinse füzeler 24 adet tungsten parçacık saçarak ölümcül bir bulut oluşturmakta.

C4Defence’da yer alan habere göre, Hit-to-kill olarak adlandırılan bu yöntem sayesinde yüksek bağıl hız koşullarında dâhi yüksek imha kabiliyeti sunulmakta. Başta ABD olmak üzere çok sayıda ülke envanterinde kullanılan MIM-104F hava savunma sistemleri, azami 20 km menzil ve 15 km irtifada etkili olabiliyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close