JF-17 Blok 3 Ukrayna'nın yeni uçağı olabilir - M5 Dergi
Savunma Haberleri

JF-17 Blok 3 Ukrayna’nın yeni uçağı olabilir

Abone Ol 

Çin ve Pakistan’ın ortak geliştirdiği JF-17 savaş uçağının modernize edilmiş son versiyonu JF-17 Blok 3’ün yeni alıcısı Ukrayna olabilir. Mart ayında Ukrayna Hava Kuvvetleri’nden (Ukraine Air Force/ UAF) bir heyet Pakistan Havacılık Kompleksi Kamra’yı ziyaret etmişti.

UAF, savaş uçağı satın almak için 2014 yılında Saab ile görüşmeler başlatmıştı ancak bir sonuca varılamamıştı. F-16’yı düşünen Kiev, bütçe kısıtlamaları nedeniyle yönünü değiştirmiş olabilir. Ukrayna’nın envanterine katmak istediği platformla ilgili Defenseworld.net’e konuşan bir kaynak, UAF için JF-17 Blok 3’ün satın alınmasının gündemde olduğunu belirtti.

Pakistan, UAF heyetinin ziyaret görüntülerini paylaşmıştı. Kaynak, “Ziyaret fotoğraftan çok daha fazlası” açıklamasında bulundu.

C4Defence’da yer alan habere göre, öte yandan Ukrayna’nın ziyaretinin füze geliştirme ile ilgili olabileceği de konuşuluyor. 2018 yılında iki ülke füze geliştirilmesi için çalışmalara başlamıştı.

Blok III’te modernizasyon çerçevesinde KLJ-7A (AESA) radarı, Head-Up Display,  Füze Yaklaşma Uyarı Sistemi (MAWS) / Radar Blok III’te modernizasyon çerçevesinde KLJ-7A (AESA) radarı, Head-Up Display, Füze Yaklaşma Uyarı Sistemi (MAWS) / Radar Uyarı Sistemi (RWS), RD-33MK’dan türetilmiş olması kuvvetle muhtemel yeni bir motor yer alıyor.Uyarı Sistemi (RWS), RD-33MK’dan türetilmiş olması kuvvetle muhtemel yeni bir motor yer alıyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close