Milli mühimmatların F-16 savaş uçaklarına entegrasyonu sorun olmaktan çıkıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Milli mühimmatların F-16 savaş uçaklarına entegrasyonu sorun olmaktan çıkıyor

Abone Ol 

Milli mühimmatların F-16 savaş uçaklarına entegrasyon problemi ortadan kalkıyor.

Türkiye halihazırda dünyanın en ileri güdümlü mühimmat üreticilerinden biri konumunda. ROKETSAN, TÜBİTAK SAGE ve  ASELSAN tarafından üretilmiş onlarca çeşit ürün bulunuyor. Bu ürünlerin hava-yer ve hava-hava modellerinin F-16 savaş uçaklarına entegrasyonu için uçağın üreticisi ABD’den izinlerin alınması ve gerekli arayüzlerinin paylaşılması gerekiyor. İzinlerin Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki bazı F-16 modelleri için  alınamaması sebebiyle havadan atılabilir mühimmatlar büyük oranda F-4E 2020 ve F-16 Blok 40 savaş uçaklarında test edilmekte ve operasyonel kullanılmakta.

Kanat altında HGK-84 Güdüm Kiti taşıyan 401. Test Filoya bağlı F-16 Blok 40 savaş uçağı.

TÜBİTAK tarafından paylaşılan bilgiye göre milli mühimmatların özellikle F-16 Blok 50M ve 50+  savaş uçaklarına entegrasyonu sırasında üretici ülke kaynaklı yaşanan sorunları çözmek için TÜBİTAK SAGE tarafından F-16 DAK isimli entegrasyon projesi başlatıldı.

Proje ile milli imkanlarla geliştirilen hava-yer ve hava-hava mühimmatlarının  atış kontrol çözümlerini
ortaklayacak, F-16 platformlarının silah yönetimi pilot arayüzünü millileştirecek olan dokunmatik ekranlı (ICP) aviyonik geliştirilecek. Projenin bu yıl içerisinde kullanıma alınır bir olgunluğa ulaşması hedefleniyor.

Kaynak: M5

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close