Bayraktar TB2 SİHA'ya yeni güdümlü mühimmat...KAYI 30'la hedefi başarıyla vurdu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Bayraktar TB2 SİHA’ya yeni güdümlü mühimmat…KAYI 30’la hedefi başarıyla vurdu

Abone Ol 

Bayraktar TB2 SİHA’dan KAYI 30  Güdümlü Minyatür Mühimmatı’nın atışı başarıyla gerçekleştirildi.

Bayraktar TB2 SİHA’nın atışını gerçekleştirdiği mühimmatlara bir yenisi daha eklendi. Daha önce MAM-C, MAM-L ve BOZOK Güdümlü Mühimmatlarının atışlarını yapan Bayraktar TB2 SİHA’dan, KAYI 30 Güdümlü Mühimmatı başarıyla atıldı. TÜBİTAK tarafından paylaşılan bilgiye göre Aralık 2022’de KAYI 30’un Bayraktar TB2’den ilk atışı yapıldı ve hedef tam isabetle vuruldu.

KALİFİYE OLDU

Geçtiğimiz günlerde M5’in soruları yanıtlayan TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş, “KAYI’da test atışlarını yaptık. Ürün kalifiye olmuş durumda. Hedefi santimetre hassasiyetle vurduğumuz atışlar oldu. Geliştirmeler ve farklı platformlara entegrasyon çalışmalarımız devam edecek. Belki yakında yaptığımız atışlar ile ilgili paylaşımlar yapabiliriz. Projede FAZ-1 aşamasını tamamladık.” ifadelerini kullanmıştı.

KAYI GÜDÜMLÜ MÜHİMMAT AİLESİ

KAYI Güdümlü Minyatür Mühimmat Ailesi’nin tasarımında kullanılan alt bileşenlerin tamamı yerli ve milli olarak geliştirildi. Değişen operasyon konseptlerine yönelik KAYI mühimmatları, anti personel, zırh delici/nüfuz edici veya termobarik etkili harp başlıklarıyla kullanılabiliyor.

KAYI ailesi üyelerinden KAYI 30, 30 kilogram ağırlığa ve 100 santimetre uzunluğa; KAYI 50 ise 50 kilogram ağırlığa ve 130 santimetre uzunluğa sahip. Menzili 25 kilometreyi bulan KAYI mühimmatları 3 metrenin altında CEP değerine sahip.

Kaynak: M5

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close