Milli Muharip Uçak piste çıktı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Milli Muharip Uçak piste çıktı

Abone Ol 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçak (MMU) piste çıktı.

MMU projesinde kritik eşiklerinden biri daha bugün aşıldı. İki adet F-110-GE-129 motoru entegre edilen MMU piste çıktı ve ilk testlerinin başarıyla tamamladı. Gelişmeyi Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir sosyal medya hesaplarından paylaştı. Demir paylaşımında, “Şehitlerimizin aziz hatırasına!  Milli Muharip Uçak’ımızı 18 Mart’ta hangardan çıkaracağız demiştik. Uçağımız bugün pistin başında!” ifadelerini kullandı. 

MMU’nun yıl sonuna kadar yer testlerinin tamamlanması ve ilk uçuşun yıl sonunda gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

MMU

Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinden 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek, yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan ve geliştirilen bir savaş uçağının üretilmesi ve bu uçağı tasarlayıp geliştirebilecek insan gücü ve altyapının oluşturulması amacıyla başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) Geliştirilmesi Projesi’nde TUSAŞ ana yüklenici konumunda.

Projede yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dâhili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu gibi teknoloji alanlarında kabliyetler kazanılacak.

MMU’nun, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde bulunan diğer savaş uçakları, İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) gibi platformlar ve tedarik edilmesi planlanan diğer unsurlarla ortak çalışabilir şekilde görev yapması ve üretilecek uçakların 2070’lere kadar Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alması öngörülüyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close