Suudi Arabistan-İran normalleşmesi Yemen'deki savaşı bitirebilir mi? - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Suudi Arabistan-İran normalleşmesi Yemen’deki savaşı bitirebilir mi?

Abone Ol 

Birleşmiş Milletler, Yemen savaşındaki tarafları, bölgesel ve uluslararası ivmenin meydana getirdiği fırsatları değerlendirerek, taraflara “barışçıl bir geleceğe doğru daha kararlı adımlar atma” çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler’in Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, Yemen’de 8 yıldır devam eden savaşı bitirmek için yoğun diplomatik çabaların yürütüldüğünü açıkladı.

Grundberg Yemen’deki savaşta yerel unsurları destekleyen Suudi Arabistan ve İran’ın son olarak diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmesi dahil bölgesel ve uluslararası yeni bir ivmenin 8 yıllık savaşı sonlandırabileceğine işaret etti.

Müzakerelerin kapsamında ve derinliğinde bir adım daha değişiklik gözlemlediklerini belirten BM’nin Yemen Özel Temsilcisi Grundberg, uluslararası koalisyon destekli Yemen hükümetini ve İran destekli Husileri, yeni ivmenin ortaya çıkardığı fırsatları değerlendirmeye çağırdı.

Yemen’de BM öncülüğündeki ateşkes Nisan 2022 yılında devreye girmiş, ancak tarafların birbirini çatışmaları yeniden başlatmakla suçlamasının ardından ateşkes Ekim 2022 tarihinde sonlanmıştı.

Öte yandan BM’ye göre mevcut süreçte, Marib ve Taiz gibi kentlerde çatışmalar artarak devam ediyor.

Kaynak: Mepa News

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close