Milli hedefleme podu ASELPOD'un teslimat sayısı 50'ye ulaştı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Milli hedefleme podu ASELPOD’un teslimat sayısı 50’ye ulaştı

Abone Ol 

Milli hedefleme podu ASELPOD’un üretim ve teslimatları devam ediyor.

Aselsan tarafından geliştirilen hedefleme podu ASELPOD’un üretim ve teslimatları devam ediyor. Bu kapsamda Aselan tarafından 50~ adet podun teslimatı hem Türk Hava Kuvvetleri’ne hem de yurt dışı müşterilere gerçekleştirildi. Halihazırda yeni podların üretimi ve teslimat süreçleri de devam ediyor.

Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki F-16 ve F-4E 2020 savaş uçaklarında kullanılan ASELPOD; JF-17 savaş uçaklarında kullanılması amacıyla Pakistan ve Nijerya’ya, L-159 hafif taarruz uçaklarında kullanılması amacıyla da Irak’a ihraç edildi.

15 Eylül 2023 tarihinde TRT Arabi’de yayınlanan savunma sanayii programında konu ile ilgili Aselsan yetkilisinden aktarılan bilgi.

ASELPOD

2006 yılında Türk Hava Kuvvetleri’nin hedefleme podu ihtiyacını milli imkanlarla karşılamak amacıyla çalışmaları başlayan ASELPOD, sahip olduğu yüksek performanslı termal ve gündüz kameraları ile gündüz ve gece şartlarında hava-hava ve hava-yer modları ile yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayabiliyor. Üstün menzil performansıyla yer ve hava hedeflerini oldukça uzak mesafelerden tespit ve teşhis edebiliyor.

ASELPOD entegreli JF-17 savaş uçağı.

Pod tarafından takip edilen hedeflere ait konum bilgileri hesaplanıyor ve ekranda pilota sergileniyor. Çift dalga boylu lazer mesafe ölçüm sistemi ile savaş ve eğitim modunda hedeflere ait konum, rota bilgileri ve hedefin hızı yüksek doğruluk ile hesaplanabiliyor. ASELPOD, taarruz gerçekleştirmek için hem GPS güdümlü bombaları hedefe yönlendirebiliyor hem de lazer işaretleme sistemi aracılığı ile lazer güdümlü mühimmatları hedefe gönderebiliyor.

Irak Hava Kuvvetleri’ne ait ASELPOD entegreli L-159 hafif taarruz uçağı.

Bu özelliklerin yanı sıra ASELPOD; lazer aydınlatma sistemi ile gece görüş cihazlarına hedef gösterme, çoklu hedefi termal ve gündüz kamera görüntülerinde takip etme, istihbarat, görev sonuç ve harp hasar değerlendirme işlevi için sayısal video kaydetme gibi üstün özelliklere haiz.

ASELPOD’un hem yurt içinde hem yurt dışında yakaladığı başarının devamı için geliştirme ve iyileştirme çalışmaları ASELSAN tarafından yürütülüyor. Bu kapsamda Aselsan öz kaynaklı olarak ASELPOD-2 hayata geçirilecek.

Kaynak: M5

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close