İngiltere, Fransa ve ABD jetleri ortak savunma tatbikatı gerçekleştirdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere, Fransa ve ABD jetleri ortak savunma tatbikatı gerçekleştirdi

Abone Ol 

İngiltere Hava Kuvvetleri’ne ait Typhoon savaş uçakları, Fransız Rafale ve ABD F-35 jetleri ana operasyon üslerine yönelik bir saldırıya karşılık vermeyi amaçlayan ortak bir tatbikata katıldı.

ABD merkezli Real Clear Defence tarafından verilen bilgilere göre; üç ülke arasında gerçekleşen Atlantik Trident Tatbikatının bir parçası olan uçuşlar, bu askeri uçakların gelişen tehditler karşısındaki uyum kabiliyetini artırmak için gerçekleştirildi.

İngiltere Hava Kuvvetleri tarafından yapılan basın açıklamasında; tatbikatın üç ülke ordusunun tüm senaryolara karşı yaptığı hazırlıkların bir parçası olduğu belirtildi.

İngiliz General Harvy Smyth; “Üslerin tehdit altında olması gibi tüm senaryolara hazırlıklı olduğumuzdan emin olmak için RAF’ın yeteneklerimizi test etmemiz gerekiyor. Üç ülke olarak bu ortak tatbikatı büyük bir başarı ile tamamladık.” açıklamasında bulundu.

Tatbikat sırasında havadan havaya yakıt ikmali Fransız MRTT, ABD KC135 ve RAF Voyager uçakları tarafından gerçekleştirildi ve katılımcı ülkeler arasındaki birlikte çalışabilirlik faaliyetleri test edildi.

Kaynak:M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close