M5 Global Askeri Güç Raporu 2024 yayınlandı… İşte Sıralamalar - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

M5 Global Askeri Güç Raporu 2024 yayınlandı… İşte Sıralamalar

Abone Ol 

M5 Savunma ve Strateji Dergisi; Türkiye’de ilk kez hazırlanan “Global Askeri Güç Raporu”nun ikincisini hazırlayarak, başta Rusya-Ukrayna savaşı olmak üzere dünyadaki askeri gelişmeleri ve güç değişkenliklerini değerlendiren, dünyanın bu konudaki en gelişmiş ve kapsamlı çalışmasına imza attı.

Uluslararası ilişkiler teorileri, gerek siyasi gerekse askeri açıdan ülkelerin askeri kapasitelerinin ölçülmesine  büyük önem vermektedir.

Önde gelen uluslararası ilişkiler teorilerine göre; askeri güç farklılıkları, uluslararası politikaları anlamakta büyük önem taşımaktadır. Güç geçişi teorileri ve hegemonyacı istikrar teorileri de uluslararası sistem içindeki devletlerin askeri güçlerindeki dalgalanmalara büyük önem atfetmektedir.

Ülkelerin askeri gücünü sistematik olarak değerlendiren mevcut birçok yöntem ve kurum bulunmasına rağmen, bu yöntemlerin müttefiklik ilişkileri, etki alanları, çatışma alanları, terör gibi bir çok unsuru göz ardı ediyor olması güvenilirliklerini ve objektifliklerini sorgulatır hale getirmiştir.

Diğer yandan gelişen ve değişen askeri teknolojiler çatışma alanlarındaki dengeleri değiştirmeye başlamıştır. Gelişen saha savunma teknolojileri, dünyada artan drone kullanımı ve diğer insansız teknolojiler artık belirleyici unsurlar haline gelmesine rağmen dünyada yayımlanan benzer raporlarda yeteri kadar dikkate alınmamaktadır.

M5 Global Askeri Güç Raporu

Askeri güç; bir ülkenin öncelikle silahlı kuvvetlerinin sahip oldukları yetenekler ve bu yetenekleri destekleyici diğer unsurlardan oluşmaktadır. Dünyada çeşitli kurum ve kuruluşların hazırladığı raporlar her yıl “Global Askeri Güç Sıralamaları” ismi ile tüm dünyada yayınlanmaktadır. Ancak bu sıralamalarda gelişen saha savunma teknolojileri, rakamlardan ziyade ürünlerin kabiliyetleri ve insansız teknolojiler belirleyici unsurlar olmasına rağmen bu raporlar sadece rakamlar üzerine hazırlanmaktadır.

M5 Global Askeri Güç Raporu, sadece rakamlara değil bu rakamların detaylarına bakan bir rapor olmakla birlikte, günümüzde öne çıkan küresel ve bölgesel dengelerin yanı sıra ülkelerin risk alanlarından çatışma bölgelerine kadar tüm unsurları dikkate almıştır.

Bu hassasiyetler ışığında hazırlanan rapor; çok çeşitli faktörleri göz önünde bulunduran ve ülkeleri savaş yetenekleri ve operasyonel gücüne göre derecelendirmek için hazırlanan dünyadaki en kapsamlı çalışmalardan birisi olmuştur.

Raporda; her ülkenin sıralamasının belirlenmesinde 20’den fazla farklı faktör dikkate alınmıştır. Silah miktarları önemli olmakla birlikte, bir ülkenin askeri yeteneklerini veya sıralamasını belirleyen tek faktör olarak kabul edilmemiştir.

İç ve sınır bölgesi riskleri, savaşa hazırlık, denizaşırı askeri üsler, savunma altyapısı ve tahkimatlar, bir savaşın sonucunda belirleyici olabilecek ve çoğu zaman belirleyici olduğu düşünülen diğer birçok varlık detaylı şekilde bu raporda yer almıştır.

Büyük oranda sayısal veriler göz önüne alınarak hazırlanan çeşitli başlıklarda ilk 10’a giren ülkeler şunlardır:

KARA GÜCÜ SIRALAMASI

1- ABD
2- ÇİN
3- HİNDİSTAN
4- RUSYA
5- GÜNEY KORE
6- TÜRKİYE
7- MISIR
8- PAKİSTAN
9- İRAN
10- JAPONYA

HAVA GÜCÜ SIRALAMASI

1-ABD
2-ÇİN
3-RUSYA
4-HİNDİSTAN
5-GÜNE KORE
6-JAPONYA
7-İSRAİL
8-TÜRKİYE
9-PAKİSTAN
10- FRANSA

 DENİZ GÜCÜ SIRALAMASI

1- ABD
2-ÇİN
3-JAPONYA
4-HİNDİSTAN
5-RUSYA
6-İNGİLTERE
7-GÜNEY KORE
8-FRANSA
9-TÜRKİYE
10- İTALYA

İNSANİ GÜÇ SIRALAMASI

1- ÇİN
2- HİNDİSTAN
3- ABD
4- RUSYA
5- PAKİSTAN
6- GÜNEY KORE
7- MISIR
8- TÜRKİYE
9- İRAN
10- İSRAİL

 GENEL ASKERİ GÜÇ SIRALAMASI

1- ABD
2- ÇİN
3- RUSYA
4- HİNDİSTAN
5-GÜNEY KORE
6-JAPONYA
7-FRANSA
8-İNGİLTERE
9-TÜRKİYE
10-PAKİSTAN

100 sayfalık rapor, M5 Dergisi’nin Şubat sayısında tüm okuyucularına ücretsiz olarak sunulmuştur.

https://www.kopernikkitap.com.tr/m5-dergisi-sayi-391-subat-sayisi

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close