Hollanda, NATO'nun doğu kanadı tatbikatları için Litvanya'ya Patriot sistemleri konuşlandıracak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hollanda, NATO’nun doğu kanadı tatbikatları için Litvanya’ya Patriot sistemleri konuşlandıracak

Abone Ol 

Hollanda, NATO’nun doğu kanadında yapılacak ikili bir tatbikat için Litvanya’ya Patriot silah sistemleri konuşlandıracak.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; bu faaliyet Amsterdam ve Vilnius arasında bölgedeki hava savunmasını güçlendirmek amacıyla devam eden askeri işbirliğinin bir parçası olarak gerçekleştirilecek.

Önümüzdeki tatbikat kapsamında Litvanya ve Hollanda silahlı kuvvetleri Patriot hava savunma platformlarını kullanma konusunda ortak eğitim tatbikatları gerçekleştirecek.

Verilen bilgilere göre tatbikat ayrıca, konuşlandırmalar sırasında ilgili ekipman ve kara birliklerinin hızlı bir şekilde taşınmasına yönelik hazırlıkları da içerecek.

Hollanda hükümeti tatbikatların bazılarının NATO tarafından yönetilen “özel arazilerde” yapılacağını ve “birkaç hafta” süreceğini açıkladı.

Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren, “Litvanya’daki bu tatbikatla Hollanda, NATO’nun hava savunmasına verdiği önemi ortaya koyuyor. Bu aynı zamanda, Doğu kanadındaki müttefiklerimize de ‘Hollanda’ya güvenebilirsiniz’ mesajıdır.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close