ABD merkezli savunma sanayi üreticisi Hermeus, jet motorlu Quarterhorse Mk1 insansız hava aracını tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD merkezli savunma sanayi üreticisi Hermeus, jet motorlu Quarterhorse Mk1 insansız hava aracını tanıttı

Abone Ol 

ABD merkezli savunma sanayi üreticisi Hermeus, yüksek hızda kalkış ve iniş yapabilen, jet motorlu yeni hava aracını tanıttı.

Quarterhorse Mk1 adı verilen yeni insansız hava aracı, Northrop Grumman’ın F-5 süpersonik avcı uçağı ve T-38 Talon jet eğitim uçağında da kullanılan GE J85 motoruna sahip olacak.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre sadece yedi ayda tasarlanıp üretilen sistem,  Amerikan firmasının “yılda en az bir uçak üretme” hedefine ulaşmasını sağlayacak.

Yeni insansız sistemin ilk uçuş testini bu yıl içinde Kaliforniya’daki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’nde yapması bekleniyor.

Ancak Hermeus uçuş testlerinden önce insansız hava aracının alt sistemlerini ve yer istasyonunu değerlendirmek için bir dizi test yapmayı planlıyor.

Şirketin başkan yardımcısı Don Kaderbek, “İlk uçuş yolculuğuna başlarken, uçağın performansının kapsamlı bir değerlendirmesini yapacağız ve aynı zamanda test prosedürlerimizin, güvenlik kültürümüzün ve disiplinler arası ekip işbirliğimizin etkinliğini inceleyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Şirket Quarterhorse Mk1’in operasyonel hız, menzil ve uçuş dayanıklılığı gibi ayrıntılarını henüz açıklamadı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close