Kartal gördü Şahin vurdu - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Kartal gördü Şahin vurdu

Abone Ol 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), İdlib’te başlattığı harekât dâhilinde, Türk operasyon bölgesine yaklaşan bütün hava araçlarının angajman kuralları çerçevesinde önleneceğini açıklamıştı. Bu kapsamda dün, Türk personelin güvenliğini tehdit edecek şekilde bölgeye giren Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait iki adet Su-24 (NATO Kodu: Fencer), düşürüldü.

Türk Hava Kuvvetleri unsurlarınca tespit edilen ve önleme yapılan platformlara angajman için, farklı bir prosedür izlendi. Sosyal medyada ortaya atılan ve resmi makamlarca henüz doğrulanmayn bilgilere göre Su-24’ler, ağ merkezli harp kurbanı oldu. Suriye uçaklarının kalkışa müteakip Türk bölgesine yönelmesiyle Adana İncirlik Hava Üssü’nde konuşlu 152’nci Filo (Çağrı Adı: Akıncılar)’ya bağlı iki adet F-16 Blok 50 Fighting Falcon, scramble kalkışla hemen bölgeye intikal etti.

Uçakların bölgeden uzaklaşmaması üzerine, bir F-16, Su-24’lere doğru radarını açmadan yaklaştı. Böylece kendini fark ettirmeden etkili menzile giren uçak, AIM-120C-7 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile / Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füze) füzelerini radar kilidi olmaksızın hedef doğrultusunda fırlattı. Füzeler, bölgede devriye görevi icra eden bir E-7T Barış Kartalı HEİK (Havadan Erken İhbar / Kontrol) uçağından veri bağı ile radar bilgilerini alarak hedeflerine yöneldi. Pitbull olarak tabir edilen ve füzenin kendi radarıyla güdümlemesinin başladığı ana kadar HEİK’ten aldığı radar verileri ışığında hedefe önelen AIM-120C-7’ler, Su-24’leri başarıyla imha etti.

Böylece Türk Silahlı Kuvvetleri, ağ merkezli harp ortamında muharebe kabiliyetini önemli bir tecrübeyle de sınamış oldu.

Kaynak: C4 Defence

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close