KALEKALIP'tan Türkiye'nin ilk katlanabilir dipçikli piyade tüfeği: KNG-C5 - M5 Dergi
DergiÖne ÇıkanSavunma Haberleri

KALEKALIP’tan Türkiye’nin ilk katlanabilir dipçikli piyade tüfeği: KNG-C5

Abone Ol 

KALEKALIP, asimetrik harbin ana sahalarından biri olan meskun mahal operasyonları başta olmak üzere çeşitli operasyonlarda kullanılabilecek Türkiye’nin ilk milli katlanabilir dipçikli piyade tüfeği olan KNG-C5’i geliştirdi.

Türkiye, dünyanın en riskli coğrafyalarından birinde güvenlik güçlerini kullanarak terörle mücadele operasyonlarını sürdürüyor.  Bu mücadelede; sahadaki koşullar ve ihtiyaçlar günden güne değişiyor, çeşitleniyor. İhtiyaç duyulan silah sistemlerinin yurt dışından tedariğinde ise çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalınıyor. Savunma sanayiinde faaliyetlerini sürdüren Türkiye’nin milli markası KALEKALIP, hem kendi birikimini hem de Türk güvenlik güçlerinin saha bildirimlerini harmanlayarak en uygun çözümleri ortaya koymak için çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor. KALEKALIP bu kapsamda; asimetrik harbin ana sahalarından biri olan meskun mahal operasyonları olmak üzere çeşitli operasyonlarda kullanılabilecek Türkiye’nin ilk milli katlanabilir dipçikli piyade tüfeği olan KNG-C5’i geliştirdi.

KNG-C5

2-5 Kasım tarihleri arasında Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen Indo Defence 2022
Savunma Fuarında lansmanı gerçekleştirilen ve yoğun ilgi gören KNG-C5, gösterime sunulur sunulmaz Endonezya Polis Özel Harekat Birimi BRIMOB’dan sipariş de aldı. Türkiye’nin şu anki nesilde üretilen en kısa piyade tüfeği ünvanını taşıyan yine KALEKALIP üretimi KCR556 7.5″ piyade tüfeğinden 10 cm daha kısa olan KNG-C5, kompakt yapısıyla öne çıkıyor.

Türkiye’nin ilk katlanabilir dipçikli piyade tüfeği KNG-C5’in anlatıldığı dosyanın tamamını M5 Dergi Aralık sayısında okuyabilirsiniz.

https://www.kopernikkitap.com.tr/m5-dergisi-sayi-377-aralik-sayisi

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close