Jeffrey: S-400’ler Türkiye ile ilişkilerde tahriş edici ana unsur - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Jeffrey: S-400’ler Türkiye ile ilişkilerde tahriş edici ana unsur

Abone Ol 

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, Türkiye’nin Rus yapımı S-400 füze savunma sistemlerini satın almasının Washington ve Ankara arasındaki ilişkilerde tahriş edici ana unsur olmayı sürdürdüğünü söyledi.

Türkiye ile ilişkilerden de sorumlu olan ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye’nin S-400 sistemlerini satın almasının Washington ve Ankara arasındaki ilişkilerde tahriş edici ana unsur olmayı sürdürdüğünü ifade etti.

ABD’li düşünce kuruluşu Hudson Enstitüsü’nün düzenlediği bir etkinlikte konuşan Jeffrey, “S-400’ler muazzam bir mesele, bu son derece karmaşık bir mesele, zira ABD’nin ve İkinci Dünya Savaşı’ndan müttefiklerinin savunmasına yapılan en büyük yatırım olan F-35 avcı uçağı ile ilgili. Türkiye’nin yaptıkları söz konusu avcı uçağının potansiyelini baltalıyor” diyerek şu ifadeleri kullandı:

“İki taraf bu konuda duraklamış durumda. Bu sorunların en büyüğü. Libya, NATO, Kafkasya-Karadeniz bölgesi, Suriye ve Irak gibi diğer pek çok konuda Türkiye ile iyi anlaşıyoruz.”

Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerde krize neden olan Rus yapımı füze savunma sistemi S-400’lerin Türkiye’ye teslim anlaşması Eylül 2017’de imzalanmıştı. Moskova, Türkiye’ye ilk S-400 sevkiyatını Temmuz 2019’da başlamıştı.

ABD’nin çeşitli yaptırım tehditlerine rağmen Ankara, bu konuda taviz vermeyi kesin bir dille reddettmiş ve ek S-400 sistemlerini satın almaya yönelik müzakerelere devam etmişti.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close