İsrail’den Avrupa ülkesine 350 milyon dolarlık Özel Görev Uçağı satışı - M5 Dergi
Savunma Haberleri

İsrail’den Avrupa ülkesine 350 milyon dolarlık Özel Görev Uçağı satışı

Abone Ol 

Israel Aerospace Industries, büyük bir Avrupa ülkesinden 350 Milyon Amerikan doları tutarında Özel Görev Uçağı siparişi aldı. Sözleşme, IAI ELTA Systems tarafından yürütülecek

Israel Aerospace Industries tarafından tasarlanan ve geliştirilen Özel Görev Uçağı öncelikle stratejik istihbarat toplamak için kullanılmaktadır. IAI, İsrail Savunma Kuvvetleri’ne (IDF) ve dünya çapında birçok ülkeye stratejik varlık olarak kabul edilen Özel Görev Uçağı sağlamaktadır.

IAI yetkilisi Gideon Landa, “IAI’nin stratejisinin bir parçası olarak, işimizi geliştirmek ve işbirliğini genişletmek için Avrupa’daki varlığımızı destekliyoruz. IAI’nın Özel Görev Uçağı, çok çeşitli en zorlu istihbarat görevlerini karşılamak için gelişmiş ve benzersiz teknolojik özellikler sunuyor. Avrupa, IAI için stratejik bir iş bölgesini temsil ediyor. Benzersiz teknolojilerimizi müşterilerimizin değişen operasyonel gereksinimlerinin yararına sunmak için ürün ve hizmetlerimizi genişletmeye devam edeceğiz. ” dedi.

IAI/ELTA dört çeşit Özel Görev Uçağı sunmaktadır:

AEW & C (Havadan Erken İhbar ve Kontrol): Havada ve denizde durumsal farkındalık oluşturmak ve yaymak için AESA radarı ve IFF(dost-düşman tanıma), SIGINT ve iletişim sistemlerini kullanan uçaklardır. Ayrıca bir Hava Savaş Yönetim ve Uçak Güdüm Sistemi içerir. ELTA’nın CAEW (Conformal Airborne Early Warning) uçağı,360 ° kapsama alanı sağlayan çift bantlı AESA radarıyla donatılmıştır, iş jeti temelli tasarımların örneğidir. IAI, ilave AEW & C uçak çeşitleri geliştirmek ve pazarlamak için Airbus ve Embraer ile işbirliği anlaşmaları imzaladı.

defenceturk.com’da yer alan habere göre, AGS (Havadan keşif) uçakları gelişmiş AESA SAR / GMTI radarı, SIGINT ve EO / IR sensörleri ve istihbarat yönetim sistemi ile tüm hava ve görüş şartlarında gerçek zamanlı tespit, kimliklendirme, izleme ve görev dağıtımı yapabilmektedir. Bu kategoride Dijital AESA SAR / GMTI radarı ve gelişmiş bir Multi-INT sistemiyle entegre son nesil SIGINT içeren IAI MARS2 sistemi temelli platform bulunmaktadır.

Deniz karakol uçağı arama kurtarma operasyonları, denizaltı savunma harbi, su üstü savunma harbi, deniz devriyesi ve çevresel izleme görevleri için yüksek performanslı AESA radarı, SIGINT/EO sensörleri ile donatılmıştır. ELM-2022 radar ailesi ile entegre iş jeti temelli deniz karakol uçakları, tüm kıtalarda bir çok ülkede kullanılıyor.

SIGINT(Sinyal istihbarat) uçağı, emitör ve iletişim ağlarını doğru bir şekilde bulmak için elektromanyetik spekturumu izlemektedir. ELTA, IDF ve dünya üzerindeki kullanıcılar için SIGINT uçağı tasarlamakta, üretmektedir. Ayrıca Özel Görev Uçaklarına da SIGINT sistemleri sağlamaktadır.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close